Polska od wielu lat czekała na taki dokument, jakim jest projekt ustawy refundacyjnej.

To dobrej jakości akt prawny. To przełom. Jedną z najlepszych propozycji tego projektu jest wprowadzenie mechanizmów inżynierii cenowej, czyli porozumień podziału ryzyka, oraz wpisanie kryteriów refundacyjnych i cenowych, czyli implementacja dyrektywy transparentności.

Dobrym krokiem jest powołanie Komisji Ekonomicznej (KE), której zadania są podobne do Agencji Cen w Australii. Komisja będzie negocjowała ceny i czuwała, by w Polsce ceny leków innowacyjnych, które same dla siebie wyznaczają limit, nie pozostały zbyt wysokie w porównaniu z cenami w innych krajach. Cieszy zapowiadane zwiększenie wydajności Rady Konsultacyjnej AOTM, wprowadzenie zasad przejrzystości w wyborze członków Komisji i Rady oraz wymóg składania deklaracji konfliktu interesów ich przedstawicieli.

Wreszcie uwzględniony został interes narodowy, czyli powiązanie aktywności biznesowej i naukowo- badawczej producentów leków w Polsce przy ustalaniu ceny i refundacji.

Właściwym rozwiązaniem jest prowadzenie niezależnych badań porównawczych leków.

W ustawie zapisano świetne kryteria dotyczące tworzenia grup limitowych, uregulowano też sprawę marży maksymalnej dla leków z importu docelowego.

Wreszcie też zrobiono porządek z listą leków refundowanych oraz postawiono wymagania podawania kodów EAN dla wszystkich produktów refundowanych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH