To była jedyna szansa

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano już 975 transplantacji wątroby. Jednak na początku sierpnia br. po raz pierwszy przeszczepiono tam narząd pacjentowi zakażonemu wirusem HIV.

Prof. Marek Krawczyk, kierownik kliniki i rektor WUM zaznacza, iż w skali europejskiej przeprowadzono tylko kilka tego typu operacji. Jest to obecnie możliwe dzięki ogromnemu postępowi w farmakologicznej terapii przeciwko wirusowi HIV.

Rynek Zdrowia: - Jak doszło do tego, że zdecydowano się na przeszczepienie wątroby pacjentowi zakażonemu wirusem HIV?

Prof. Marek Krawczyk: - To jest 20-letni chłopak, który trafił z niewydolnością wątroby z powodu żółtaczki typu B do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Doszło do zaburzeń świadomości i do śpiączki wątrobowej.

Pacjent i zespół, który leczył go w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, wiedzieli, że jest on także zakażony wirusem HIV. Kiedy chłopak wszedł już w ciężką niewydolność wątroby, był nieprzytomny, zaczęły się pojawiać zaburzenia funkcjonowania innych narządów - nerek, układu krążenia.

Szpital Zakaźny zwrócił się do nas, przedstawiając chorego, którego nie uda się uratować bez rozpatrzenia możliwości leczenia przeszczepieniem wątroby.

Na początku nie byliśmy przekonani, że ta transplantacja będzie możliwa do wykonania. Zakażenie wirusem HIV było potwierdzone i można powiedzieć, że było bardzo nasilone. W momencie kiedy pacjent do nas dotarł, miał liczbę kopii wirusa HIV wynoszącą około 800 tys. To jest liczba, która właściwie uniemożliwia jakiekolwiek działania. W moim gabinecie jest wiele podręczników dotyczących przeszczepiania wątroby i w rozdziale poświęconym przeciwwskazaniom do transplantacji wszędzie znajduje się zakażenie wirusem HIV...

- Dlaczego więc zapadła decyzja o przeprowadzeniu tego typu transplantacji?

- Są opublikowane opisy pojedynczych przypadków w Europie i w Stanach Zjednoczonych przeszczepiania wątroby chorym z wirusem HIV. Wskazaniem jest niewydolność wątroby. Wirus HIV nie doprowadza do martwicy komórek wątrobowych, powodem są inne czynniki, na ogół właśnie żółtaczka zakaźna.

W pierwszym etapie dążyliśmy do poprawy stanu ogólnego pacjenta z myślą, że dzięki podjęciu leczenia przeciwko wirusowi HIV będziemy mogli podjąć decyzję o przeszczepieniu w lepszej sytuacji. Wdrożyliśmy dializę albuminową, która dzięki specjalistycznemu sprzętowi usuwa z krwi chorego związki toksyczne, powstające w wyniku niewydolności wątroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH