Konferencja "Rak wątroby - postęp medycyny nadzieją chorych"

Rak wątroby, jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie i przeważnie prowadzący do śmierci, został w swej inwazyjności niedawno okiełznany przez medycynę. Prawdziwym przełomem okazała się innowacyjna terapia celowana - stwierdził dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, podczas konferencji "Rak wątroby - postęp medycyny nadzieją chorych".
- Mamy lek, który wydłuża życie chorych na raka wątrobowokomórkowego (HCC) - poinformowali świat eksperci na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago w czerwcu br.

Obiecujące wyniki

HCC jest piątym pod względem częstości występowania typem raka oraz trzecią przyczyną zgonów spowodowaną w ogóle nowotworami. - Najnowszym preparatem w leczeniu HCC jest sorafenib blokujący działanie specyficznych enzymów - dwóch typów kinaz białkowych; hamuje wzrost komórek nowotworowych i odcina guza od dopływu krwi powodując jego wyniszczenie - tłumaczy dr Jerzy Załuski, ordynator Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Badania z użyciem sorafenibu prowadził zespół naukowców pod kierownictwem prof. Josepa Lloveta z Instytutu Badań Biomedycznych Augusa Pi i Szpitala Klinicznego Sunyera w Barcelonie. Lek podano 602 pacjentom z 21 krajów, w tym czterem z Polski; u wszystkich choroba była zaawansowana.
Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania badaczy. Istnieje realna szansa wydłużenia życia pacjentów z tą chorobą, którzy przyjmują sorafenib aż o 44% w porównaniu z grupą placebo. Są to oczywiście wyniki uśrednione.
Ponieważ dotychczas nie było leku, który w istotny sposób wydłużałby przeżycie pacjentów cierpiących na raka wątroby HCC, wyniki wskazują, że sorafenib stanie się nowym standardem w leczeniu tej bardzo ciężkiej choroby.
Obecnie lek ten jest dopuszczony do stosowania w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce, do leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki.
W Europie dopuszczono go do walki z tą chorobą w przypadku pacjentów, u których nie powiodła się wcześniejsza terapia interferonem- alfa albo interleukiną-2 lub nie kwalifikowali się do takiej terapii. Leków celujących w inne czynniki wzrostu nowotworu przybywa. Wyniki badań są obiecujące.

Niełatwo przechytrzyć

- Ale też należy sobie zdawać sprawę, że raka niełatwo jest przechytrzyć - zaznaczał prof.
Andrzej Szabłowski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
- Zaatakowany, uruchamia mechanizmy obronne albo czeka w uśpieniu, aż lek przestanie działać. Wtedy znów atakuje - dodaje profesor.
Bywa też tak, że lek nie zadziała wcale. Nadzieją dla chorych na nowotwory są zatem ogromne postępy inżynierii genetycznej, dzięki której jest duża szansa, że naukowcy znajdą kiedyś sposób na ostateczne zwycięstwo nad nowotworem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH