To będzie lekowa ewolucja

- Wobec kształtu polityki lekowej nie będę stosował podejścia rewolucyjnego, tylko ewolucyjne. Chcemy, aby była oparta na wskaźnikach epidemiologicznych występujących wyłącznie w Polsce, ale jednocześnie realizowana w oparciu o metodykę wyznaczoną przez Światową Organizację Zdrowia - zapowiada wiceminister zdrowia MARCIN CZECH.

Z tego względu, że dokument określający politykę lekową posiada blisko 100 krajów na świecie, pomyślałem, że na pewno znajdziemy taką politykę lekową, funkcjonującą w danym kraju, k tóra pokrywałaby się z naszymi założeniami - powiedział wiceminister zdrowia podczas sesji "Polityka lekowa - czas na strategię" w trakcie XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października).

Mamy swoją historię

- Doszedłem jednak do wniosku, że nasza polityka lekowa jest tak głęboko osadzona w przeszłości, odnosząc się do tego, jak mamy zbudowany rynek, jakie mechanizmy na nim działają, że jesteśmy skazani na pójście własną drogą - wyjaśnił Marcin Czech.

Przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia wzięło na siebie odpowiedzialność za opracowanie takiego dokumentu, natomiast proces jego tworzenia nie może pominąć części gospodarczej i przemysłowej, czyli tego, co leży w gestii Ministerstwa Rozwoju.

- Wobec opracowania dokumentu nie będę stosował podejścia rewolucyjnego, tylko ewolucyjne. Dokument będę przygotowywał na bazie podjętych już działań przez poprzedników. Chcielibyśmy, aby ta polityka skoncentrowała się na faktach, aby była oparta na wskaźnikach epidemiologicznych występujących wyłącznie w Polsce. Sięgniemy także do map zdrowotnych, czyli do epidemiologii systemowej, jak również do tego, co farmakoterapia w Polsce ma obecnie do zaoferowania - wymieniał.

Zaznaczył, że resor t zamierza opracować dokument w możliwie najkrótszym czasie: - Ma być prosty i przejrzysty. Chcemy, aby zszedł z poziomu większej ogólności, a jednocześnie nie wylądował na gruncie szczegółowych, obszernych i niezrozumiałych rozwiązań.

Iga Lipska, dyrektor Depar tamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, zwróciła uwagę, że NFZ jest uczestnikiem systemu i dlatego będzie obserwował wszystkie etapy powstawania dokumentu polityki lekowej. - Z punku widzenia płatnika istotne jest to, aby ograniczone środki w systemie były wydawane w jak najlepszy sposób. To nie jest polityka oszczędności, tylko polityka racjonalnego wydatkowania środków.

Taką racjonalną politykę, jak wskazała dyrektor Lipska, zapewniają właściwe kryteria w podejmowaniu decyzji. - W Polsce dużo zostało zrobione, aby wdrożyć do systemu kryteria evidence based medicine (EBM). Między innymi zostały zaimplementowane do sytemu refundacyjnego kryteria oceny technologii medycznych, co wpłynęło pozytywnie na cały proces podejmowania decyzji - podkreślała dyrektor Lipska.

Nie wszystko złoto, co się świeci

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH