To będzie kosztowało

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło 6 września br. do konsultacji zewnętrznych projekt ustawy o zmianie Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Najbardziej rewolucyjne zmiany zawarte w tej regulacji to likwidacja stażu lekarskiego oraz Lekarskiego Egzaminu Państwowego.

Zamiast stażu podyplomowego resort zdrowia proponuje wprowadzenie praktyki zawodowej na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów.

Zdaniem ministerstwa, spowoduje to szybsze wejście lekarzy do systemu opieki zdrowotnej, co będzie z kolei skutkowało zwiększeniem dostępu do świadczeń.

Idzie nowe
  • Zamiast LEP-u ma być wprowadzony obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych, dla kierunku lekarskiego na V roku studiów, a lekarsko- dentystycznego na IV.
  • Nowela wprowadza też nowy, modułowy, system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasadą uznawania dorobku zawodowego, a także naukowego, za równoważne z realizacją elementów programu specjalizacji.
  • Moduł podstawowy będzie zawierał treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego).
  • Moduł specjalistyczny, bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji, powinien - zdaniem resortu zdrowia - zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną.
  • Projekt przewiduje też uregulowanie zasad postępowania kwalifikacyjnego do specjalizacji lekarskich oraz zasad odbywania szkolenia specjalizacyjnego.

    Przyznawaniem i rozdziałem rezydentur na poszczególne województwa i dziedziny będzie się zajmowało Ministerstwo Zdrowia, natomiast uruchamianie wszystkich pozostałych wolnych miejsc szkoleniowych będzie należało do wojewody.
  • Resort proponuje także zniesienie limitowania podejść do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, do którego dotychczas można było podchodzić trzykrotnie. Jednak za czwarte i kolejne podejście do PES lekarz będzie musiał zapłacić.
Wyzwania dla uczelni

Kwestia likwidacji stażu podyplomowego oraz LEP-u i włączenie ich do programu studiów będzie wyzwaniem dla uniwersytetów medycznych.

- Ten projekt znany był uczelniom od dawna. Jednak w pracach nad nim zrobiono przerwę. Wydawało się, że pomysły nie zostaną zrealizowane z powodów finansowych, okazało się bowiem, że likwidacja stażu przyniesie 500 mln zł kosztów, a tylko 140 mln zł oszczędności - przypomina w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Marek Kulus, prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Kulus wyjaśnia, że zmiany dostosowujące program nauczania na uczelniach medycznych są kosztowne.

Głównie dlatego, że studentów czeka dużo więcej zajęć praktycznych, co wymaga doposażenia uczelni w sprzęt.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH