W Czechach od 1993 roku zbankrutowało osiemnaście kas chorych! Dzisiaj działa ich tylko (a może aż?) dziewięć.

Czeska Republika jawi się Polakom jako państwo, w którym na ochronę zdrowia wydaje się per capita dwa razy więcej niż w Polsce, a kasy chorych działają tak sprawnie, że tego samego należałoby życzyć naszemu Narodowemu Funduszowi Zdrowia. O ile z tymi wydatkami to prawda, o tyle z funkcjonowaniem czeskich kas chorych rzecz nie ma się już tak jednoznacznie...
W tzw. minionym okresie w Czechosłowacji nie istniała jakakolwiek forma prywatnej działalności gospodarczej.
Gospodarka była tam tak socjalistyczna, że ówczesna PRL na tle CSRS mogła uchodzić za państwo z gospodarką wolnorynkową.
Nic więc dziwnego, że nam, w Polsce, trudno uwierzyć, iż Czechy pierwsze przeszły na system kas chorych wśród byłych "demoludów" i jako jedno z pierwszych państw Unii Europejskiej wprowadziło jeden wspólny numer telefoniczny dla służb ratowniczych. Przypomnijmy, że w Polsce do dziś nie wprowadzono powszechnie numeru 112...

Nie było kolejek

W 1993 r. w Czechach wprowadzono system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Opiera się na zasadzie solidaryzmu zdrowych i bogatych z biednymi.
Ubezpieczenie zdrowotne jest obligatoryjne i indywidualne.
Beata Schönwald jest naczelną "Głosu Ludu", gazety mniejszości polskiej w Republice Czeskiej. Jest osobą młodą, która pełnoletniość osiągnęła za czasów aksamitnej rewolucji.
- Wówczas też nie było kolejek do lekarza. Przychodnie funkcjonowały mniej więcej tak jak dziś, z tą różnicą, że była rejonizacja, więc nie można było sobie wybierać specjalisty - wspomina Beata Schönwald. - Teraz można wybierać specjalistę. O pechu możemy natomiast mówić, kiedy specjalista ma już komplet pacjentów. Gdy wprowadzano reformę służby zdrowia studiowałam w Polsce. Ponieważ byłam studentką, to automatycznie przypisano mnie do Powszechnej Kasy Chorych. Państwo opłacało wówczas za mnie składki, tak samo jak za bezrobotnych, emerytów czy kobiety na urlopie macierzyńskim.
Najważniejszą w systemie jest Všeobecná Zdravotní Pojištovna, czyli Powszechna Zdrowotna Ubezpieczalnia; u nas częściej przedstawiana jako Powszechna Kasa Chorych. Powstała ona w 1993 r. na mocy specjalnej ustawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH