Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na początku 2013 r. w około dziesięciu lokalizacjach w całym kraju rozpocznie realizację prototypu zintegrowanego systemu elektronicznej recepty (e-recepta) i internetowego konta pacjenta (IKP) - poinformował Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ, podczas organizowanej przez Polska Akademię Nauk międzynarodowej konferencji "Electronic Health and Medicine: Advances and Challenges" (27 września 2012 r.).

Jak mówił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Sikorski, CSIOZ jest obecnie w trakcie działań operacyjnych z firmą, która będzie wykonywać prototyp. Umowa została podpisana z wrocławską spółką Newind. Opiewa na 4,832 mln zł. Prototyp zintegrowanego systemu e-recepty i IKP ma być realizowany w około 10 lokalizacjach w całym kraju, jednak jeszcze nie dokonano wyboru tych miejsc. Jak tłumaczy Leszek Sikorski, decyzje te będą podejmowane w porozumieniu z lokalnymi społecznościami i środowiskiem lekarskim.

NFZ, CWU i dowód osobisty

Dyrektor CSIOZ tłumaczy, że w trakcie warsztatów prowadzonych ze środowiskiem medycznym około dwóch lat temu, pojawił się problem braku akceptacji dla połączenia w prototypie internetowego konta pacjenta i elektronicznej recepty.

Jak mówi, z tego powodu Centrum postanowiło prowadzić te prototypy osobno. W 2011 r. oddzielnie realizowano prototyp IKP w Krakowie, który był skierowany do pacjentów chorych na cukrzycę. Sikorski wyjaśnia, że był to naturalny wybór grupy docelowej, ponieważ ci pacjenci są zmuszeni do odwiedzania różnych specjalistów, więc potrzebna jest wymiana informacji. Oddzielnie realizowany był projekt e-recepty w Lesznie.

- Teraz postanowiliśmy połączyć te prototypy, ponieważ środowisko medyczne dojrzało do akceptacji tej formy gromadzenia i przekazywania danych - argumentuje Leszek Sikorski.

Dodaje, że dużo informacji gromadzonych w IKP, może pochodzić z systemu obsługującego e-recepty.

W planowanym obecnie prototypie pojawią się nowe funkcjonalności.

Przede wszystkim chodzi o te związane z możliwością aktywnego włączenia do projektu Narodowego Funduszu Zdrowia. CSIOZ chce wykorzystać w prototypie również obecny dowód osobisty, którego użycie ma ułatwić stronę administracyjną projektu. Zakładana jest też współpraca systemu z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU), którego uruchomienie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiedziało na styczeń 2013 r. Główny projekt z poślizgiem

Leszek Sikorski przyznaje, że zgodnie z planami CSIOZ integracja IKP i e-recepty miała rozpocząć się już pod koniec 2012 r., jednak - jak tłumaczy - zawirowania, które dotknęły projekty, opóźnienia związane z wstrzymaniem finansowania przez Komisję Europejską, wstrzymanie finansowania przez Ministerstwo Finansów, spowodowały przesunięcie realizacji prototypu na początek przyszłego roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH