Termoablacja mięśniaków macicy dostępna dla polskich pacjentek

Centrum Badawczo-Rozwojowe nieinwazyjnych metod terapeutycznych, działające w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, to pierwsze, i jak na razie jedyne miejsce w Polsce, gdzie dostępna jest innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy - termoablacja ultradźwiękowa.

Ta nowatorska metoda, jak żadna inna, daje nadzieję pacjentkom na całkowite wyeliminowanie mięśniaków macicy - podkreśla prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Mięśniaki - częsta dolegliwość

Mięśniaki macicy to najczęściej występujący monoklonalny, łagodny nowotwór narządu rodnego u kobiet w okresie rozrodczym. Dotyka on, według różnych danych, od 20 do 77% pań między 40. a 55. rokiem życia. Wśród czynników sprzyjających ich powstaniu wymienia się m.in. zaburzenia metaboliczne, dietę, stres i predyspozycje genetyczne.

W Polsce wykonuje się rocznie 50 tys. operacji usunięcia mięśniaków macicy. W przypadku małych guzów możliwe jest zastosowanie metody endoskopii, jeśli jednak mięśniaki mają duże rozmiary, niezbędny jest tradycyjny zabieg operacyjny polegający na otwarciu jamy brzusznej.

Jak wyjaśnia prof. Stanisław Radowicki, obecnie stosowane metody postępowania w tym schorzeniu, jak leczenie operacyjne, wycięcie mięśniaka lub embolizacja, wymagają hospitalizacji pacjentki, a powrót do zdrowia trwa zazwyczaj kilka tygodni i obarczony jest ryzykiem licznych powikłań. Dodatkowo te metody nie gwarantują całkowitego wyleczenia.

Dr Tomasz Łoziński, ginekolog i położnik, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, podkreśla z kolei, że problem jest tym poważniejszy, iż choroba ta nierzadko powoduje bezpłodność, a także niemożność donoszenia ciąży.

Teraz bezinwazyjnie

- Najnowsza metoda termoablacji daje nadzieję przede wszystkim tym kobietom, które do tej pory nie decydowały się na zabieg chirurgiczny z obawy przed utratą szansy na założenie rodziny. Każda operacja przeprowadzona na narządzie rodnym ogranicza możliwość zostania matką. Po operacji usunięcia mięśniaków szansa na potomstwo maleje do 50-60% - tłumaczy Tomasz Łoziński.

Nowa metoda leczenia mięśniaków nie wymaga operacji. Wykorzystanie technologii Philips HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) przekłada się na skrócony czas pobytu pacjentki w szpitalu i niższy wskaźnik powikłań niż w przypadku chirurgicznego usunięcia nowotworu. Zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH