Od 6-7 lat dostęp do dializoterapii mają zapewniony wszyscy chorzy wymagający takiego leczenia

W powszechnej opinii nefrologów w polskiej dializoterapii na początku tego wieku dotarliśmy do etapu, w którym rozmawia się o jakości, a nie o liczbie dializ. Jak przypomina prof. Bolesław Rutkowski, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, jeszcze w nie tak odległej przeszłości środowisko nefrologiczne swoje wysiłki musiało kierować na zapewnienie dializ jak największej liczbie pacjentów.

- Od 6-7 lat leczenie dializami jest dostępne dla wszystkich, którzy tego leczenia wymagają. Teraz możemy się skupić na jakości i stąd dbałość o określony standard procedur. Standard, jaki osiągnęliśmy, nie różni się zasadniczo niczym od tego obowiązującego w Europie czy na świecie, a wyniki są widoczne w czasie przeżycia naszych pacjentów - zaznacza prof. Bolesław Rutkowski.

Europejskie parametry

Powody, dla których pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek muszą się poddać dializowaniu, to najczęściej: nefropatia cukrzycowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, nefropatia nadciśnieniowa.

Efektywność dializ mierzy się w oparciu o wiele współczynników, np.: Kt/V (określa, mówiąc najprościej, stopień oczyszczania krwi), wskaźniki poziomu fosforanów czy poziom wyrównania niedokrwistości. Te średnie wielkości uzyskiwane w krajowych stacjach dializ nie odbiegają od europejskich.

Tymi wskaźnikami, wbrew wyrażanym przez niektórych obawom, nie zachwiała postępująca prywatyzacja stacji dializ. Większość dobrych parametrów decydujących o jakości leczenia jest wręcz częściej uzyskiwana w stacjach niepublicznych. Tak wynika z danych opublikowanych w minionym roku w specjalistycznym piśmie "Nefrologia i Dializoterapia Polska" uzyskanych podczas badania: "Quality of Care vs Quality of Live in haemodialysis centers in Poland in the year 2005". Brano w nim pod uwagę m.in. zagadnienia związane z wizytą lekarską, badaniami diagnostycznymi, przebiegiem zabiegu hemodializy, specjalistycznym leczeniem uzupełniającym oraz wiedzą pacjenta na temat jego terapii.

Autorzy badania piszą: "Analiza uzyskanych danych wskazuje, że jakość realizowanego leczenia w ocenianych stacjach dializ jest zadowalająca i w większości zgodna z zalecanymi standardami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH