Teraz można lepiej leczyć

Pacjenci z rozsianym rakiem nerki zyskali większą dostępność nowoczesnej terapii

W ramach istniejącego programu lekowego "Leczenie raka nerki" w I i II linii (tj. u chorych uprzednio nieleczonych farmakologicznie lub po nieskutecznym leczeniu cytokinami) trafił od 1 marca br. na listę leków refundowanych pazopanib. Polscy pacjenci otrzymali dzięki temu dostęp do nowoczesnej terapii celowanej.

 

Dotychczas refundowano w Polsce we wspomnianym programie sunitynib, sorafenib oraz ewerolimus.

Pazopanib należy do inhibitorów receptorowych kinaz tyrozynowych aktywnych w leczeniu raka nerkowokomórkowego.

Posiada przy tym odmienny profil toksyczności/bezpieczeństwa od dotychczas stosowanych terapii i pozwala na utrzymanie jakości życia pacjentów w trakcie prowadzonego leczenia.

Szacuje się, że w Polsce rak nerki co roku jest rozpoznawany u około 4 tys. osób (niemal dwie trzecie z tej grupy to mężczyźni). Liczba zachorowań rośnie o 2-3% rocznie.

Indywidualizacja leczenia

- Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy w satysfakcjonujący sposób pomóc chorym z rozsianym rakiem nerki. Dlatego decyzja o refundacji nowej terapii to bardzo dobra wiadomość - mówi dr Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Pazopanib pozwala na wydłużenie okresu przeżycia bez progresji choroby nowotworowej. Ten doustny preparat stosowany w leczeniu chorych na raka nerkowokomórkowego poszerzył obecnie arsenał leków pozostający do dyspozycji lekarzy onkologów, a tym samym zwiększył szansę na dobór optymalnej terapii dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu uczyniliśmy kolejny krok w kierunku tzw. indywidualizacji procesu leczenia, co ma duży wpływ nie tylko na efektywność terapii, ale i jakość życia osoby leczonej - ocenia specjalista.

Rak nerki zazwyczaj dotyka osoby powyżej 50. roku życia. Szczytowa zapadalność przypada na wiek 60- 70 lat, przy czym u mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania jest około półtora raza wyższe niż u kobiet.

W praktyce rak nerki to kilkanaście odmiennych typów histologicznych nowotworu, w terminologii medycznej określanych również wspólnym mianem raka nerkowokomórkowego (RCC), stanowiący jednocześnie 2-3% nowotworów złośliwych ogółem. Wśród nich najczęstszą postacią histologiczną jest rak jasnokomórkowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH