Terapia przeciwbólowa w Polsce nadal wymaga racjonalizacji

W rodzimej praktyce klinicznej zauważamy niepokojące zjawisko nadmiernej preskrypcji niesteroidowych leków przeciwzapalnych i niewystarczające zastosowanie opioidowych leków przeciwbólowych - przypomina wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki w przekazanej mediom informacji dotyczącej m.in. planowanych lub podjętych działań mających zapewnić polskim pacjentom właściwą terapię przeciwbólową.

W licznych wystąpieniach do ministra zdrowia organizacje zrzeszające pacjentów, Rzecznik Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz towarzystwa naukowe podnoszą, iż dostępność skutecznego leczenia bólu jest w Polsce daleko niezadowalająca, a polscy pacjenci niepotrzebnie cierpią ból, który można byłoby w sposób skuteczny uśmierzyć, stosując dostępne współczesnej medycynie, bezpieczne technologie lekowe.

Zniesienie bariery cenowej

Powzięte przez Ministerstwo Zdrowia działania w obszarze polityki lekowej spowodowały zniesienie bariery cenowej w dostępie do nowoczesnych opioidowych leków przeciwbólowych. W ostatnich latach obniżyły się ceny tych leków w sieci sprzedaży hurtowej, jak również - wskutek objęcia refundacją - wysokość dopłaty pacjentów w dystrybucji aptecznej osiągnęła poziom akceptowalny społecznie (wielu preparatom nadano poziom odpłatności wydawany bezpłatnie lub za odpłatnością ryczałtową).

Ponadto, uproszczono skomplikowany tryb zaopatrywania lekarzy w specjalne druki recept na leki posiadające kategorię dostępności "Rpw" oraz zniesiono konieczność ich wypisywania na specjalnych drukach recept, tzw. receptach różowych.

Obecnie w przypadku leków posiadających kategorię dostępności "Rpw" recepta jest wystawiana na druku w kolorze białym. Jest to długo oczekiwana zmiana, która spotkała się z zadowoleniem środowisk lekarskich oraz pacjentów, którzy w związku z wyróżniającym się kolorem recepty na silne środki przeciwbólowe czuli się stygmatyzowani i często z tego powodu niechętnie realizowali recepty.

Aktualnie procedowane są zmiany rozporządzenia ministra zdrowia mające na celu dalsze uproszczenie procedur ordynacji tej grupy leków. Powyższe działania nie przyniosły jednak do tej pory satysfakcjonującego efektu racjonalizacji leczenia bólu w Polsce. Zarówno wiedza medyczna oparta na dowodach naukowych, liczne wytyczne międzynarodowych i krajowych instytucji oraz stowarzyszeń, jak i przepisy prawa jasno precyzują obowiązki lekarza, tj. wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, co w praktyce leczenia bólu oznacza stosowanie terapii z uwzględnieniem wszystkich dostępnych technologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH