Terapia eksperymentalna: nadzieja ma swoje granice

Odkrycie komórek macierzystych stało się wielką nadzieją współczesnej medycyny. Trwają badania kliniczne. W potocznej opinii udział w badaniach eksperymentalnych jest wygraną na loterii. Ale nadzieja ma swoje granice.

Mało kto spośród gotowych entuzjastycznie uczestniczyć w eksperymencie pacjentów ma świadomość, że znacznie więcej jest eksperymentów nieudanych niż udanych i że zdarzają się eksperymenty niebezpieczne dla życia.

Wydawało się, że odkrycie komórek macierzystych zakończy epokę transplantacji, że zaczyna się medycyna, która niejako na poziomie molekularnym potrafi wytworzyć dowolną komórkę, tkankę, a nawet organ.

Prowadzi się intensywne badania nad użyciem komórek macierzystych w leczeniu m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, ślepoty. Nadal jednak brak jest jednoznacznych wyników dotyczących skuteczności klinicznej tej technologii.

Czy wolno więc w tej sytuacji łudzić pacjenta nadzieją, jaką daje ta technologia? W marcu br. prestiżowy "New England Journal of Medicine" doniósł o tragicznych skutkach podjętej na Florydzie próby leczenia komórkami macierzystymi, częstego u osób w podeszłym wieku, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Skutkiem eksperymentu była nieodwracalna ślepota trzech osób.

Nadzieja wypływa z przekonania, że będzie lepiej - że dzięki nowym odkryciom i nowoczesnym metodom leczenia chorobę będzie można pokonać, że jakość życia ulegnie radykalnej poprawie, a człowiek będzie starzał się długo i szczęśliwie, i umrze w pełnym zdrowiu.

Ale nadzieja ma swoje granice. To prawda, że tonący brzytwy się chwyta. To prawda, że tradycyjnym obowiązkiem lekarza jest podtrzymywanie nadziei pacjenta. Ale tylko wtedy, gdy ma to sens.

Mam nadzieję, że będę umierał raczej szybko i bezboleśnie. To jest pragnienie realne i osiągalne. Wiem jednak, że każda choroba ma swój kres i każde życie kończy się śmiercią. Nie godzi się zatem mamić pacjenta nadzieją, że będzie żył wiecznie, i że dzięki najnowszym technologiom medycznym uda się lekarzowi, tu i teraz, pokonać każdą bez wyjątku chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH