Terapia behawioralna? Nie, u nas od razu farmakoterapia

Na cukrzycę choruje już 2,5 mln Polaków. U większości chorych występuje cukrzyca typu 2, w przypadku której istnieją skuteczne sposoby zapobiegania. Ale czy to jest rolą diabetologów? - zastanawiał się prof. GRZEGORZ DZIDA z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas sesji "Diabetologia - problem zdrowotny i społeczny" w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

My gasimy pożar. Trafiają do nas pacjenci z rozpoznaną cukrzycą, która poczyniła już w organizmie duże szkody. Czyim problemem powinna być prewencja? Ona polega na zapobieganiu otyłości i nadwadze oraz utrzymywaniu aktywności fizycznej, czyli na zmianie stylu życia. To jest kwestia zdrowia publicznego, mająca charakter społeczny. Należy jak najwcześniej zaczynać edukację wśród dzieci i młodzieży, w szkole, w domu, poprzez media społecznościowe - dodał prof. Dzida.

Jego zdaniem możemy jeszcze ustrzec się tego, co stało się udziałem krajów Europy Zachodniej i USA, gdzie doszło do epidemii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, czego konsekwencją są rozpoznania cukrzycy u tych osób kilka lat później.

- Wiemy, że im wcześniej wystąpi ta choroba, tym większy jest ubytek lat życia w stosunku do rówieśników bez cukrzycy. Zapobieganie cukrzycy wcale nie jest takie kosztowne, pod warunkiem, że nie robi tego lekarz. To musi być zmasowana, ustrukturyzowana interwencja i promowanie zdrowego stylu życia. Rola lekarzy jest tu tak naprawdę znikoma - przekonywał.

Bez edukacji się nie da

Na rolę edukacj i zwracała też uwagę prof. Przemysława Jarosz-Chobot z Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii: - Organizacja służby zdrowia jest kluczowa, ale nie mniej ważna jest edukacja. Ponadto trzeba mieć predyspozycje do takiej aktywności. Edukator to osoba, która posiada ogromną wiedzę merytoryczną, a do tego wie, jak należy w praktyce realizować takie zadania. Dopiero połączenie tych dwóch elementów daje efekty - przekonywała specjalistka.

- Bez edukacji się nie da. Trzeba nauczyć pacjenta, jak żyć z cukrzycą. Jak dawkować insulinę, bez której umrze. Jak wykorzystywać nowe technologie. Mamy leczyć skutecznie, bezpiecznie i bez hipoglikemii. Dzisiaj technologia jest doskonała, ale też może zabić. Tak jak insulina jest lekiem ratującym życie, ale też zabija, szczególnie, gdy mamy do czynienia z chorymi noworodkami i dziećmi - mówiła prof. Jarosz-Chobot.

Opisała, jak wygląda edukacja diabetologic zna na świeci e, w zależności od systemu organizacji ochrony zdrowia. - Edukator z y są często osobnym stanowiskiem pielęgniarskim. Do tego istnieje coś takiego jak wizyta edukacyjna. Na przykład w systemie angielskim edukator pracuje w dwóch- -trzech szpitalach miejskich i obejmuje populację swoich pacjentów - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH