Terapia będzie łatwiejsza

Czy leki przeciwkrzepliwe nowej generacji zrewolucjonizują profilaktykę niedokrwiennego udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków? Zarejestrowany w tym wskazaniu dabigatran, będący doustnym bezpośrednim inhibitorem trombiny, i rywaroksaban - doustny bezpośredni inhibitor czynnika Xa - wzbudziły duże zainteresowanie wśród klinicystów. Na rejestrację oczekuje apiksaban, kończy się badanie edoksabanu.

Ich podawanie nie wymaga - w przeciwieństwie do terapii antagonistami witaminy K - monitorowania krzepliwości krwi, czemu służy oznaczanie INR (International Normalized Ratio), czyli znormalizowanego współczynnika protrombinowego. W praktyce utrzymanie terapeutycznej wartości tego wskaźnika bywa trudne. Często zdarza się, że przy takiej samej dawce leku antagonizującego działanie witaminy K u jednego pacjenta INR może wynosić blisko 1, a u innego ponad 3.

Plusy i minusy

- Nowe antykoagulanty dają ogromną nadzieję związaną z łatwością stosowania i osiąganą skutecznością terapii.

Możemy mówić o przełomie w farmakoterapii, któremu towarzyszy wręcz entuzjazm - stwierdza prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Jak przypomina, z badań kontrolowanych wynika, że niewiele ponad 60% pacjentów utrzymuje INR na zalecanym poziomie. To tłumaczy, skąd takie zainteresowanie nowymi lekami, nie wymagającymi kontroli INR.

Jak zauważa prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nowoczesne leki przeciwkrzepliwe mają - co oczywiste - swoje plusy i minusy.

Plusem jest wyraźnie mniej skomplikowana terapia oraz mniejsze ryzyko niekorzystnej reakcji ze składnikami pokarmu i innymi lekami ze względu na przewidywalny metabolizm.

Wystarczy wziąć tabletkę...

- Skoro leku się nie monitoruje, nie wiemy, czy pacjent bierze ten lek i na ile ten lek u niego działa. Zatem brak konieczności monitorowania może wpływać na ocenę stopnia współpracy chorego (compliance) - zauważa profesor Zbigniew Gaciong, który o nowych lekach wypowiada się z nadzieją, acz i z dużą dozą ostrożności wynikającą z niewielkich doświadczeń w ich stosowaniu.

Bez prostego antidotum

Warte dostrzeżenia jest i to, że pacjenci poddawani przewlekłej antykoagulacji lekami nowej generacji nie mogą otrzymać prostego antidotum.

W przypadku stosowania klasycznych doustnych antykoagulantów będących antagonistami witaminy A - warfaryny czy acenokumarolu - podanie witaminy K odwraca ich działanie. Tu takiego prostego sposobu odwrócenia działania nie ma, a ma to znacznie, gdy osoba wymaga pilnego zabiegu operacyjnego, co wcale nie jest sytuacją niecodzienną w skali kraju.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH