Teoria, praktyka, nadzieje i obawy

Od 1 stycznia br. pielęgniarki mogą wypisywać recepty i zlecać niektóre badania diagnostyczne. To jednak teoria, bo w praktyce faktyczne uprawnienia zdobyła na razie niewielka grupa. Zainteresowanie środowiska jest jednak duże, choć nie brakuje również obaw.

Tylko nieliczne pielęgniarki Oddziału Dolnośląskiego naszego Związku zostały przeszkolone w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept, ponieważ program kursu specjalistycznego został opublikowany zbyt późno, aby zapewnić wdrożenie przepisów rozporządzenia od 1 stycznia br. - mówi nam Julia Peszyńska, wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego we Wrocławiu.

Szkolenia ruszą wkrótce pełną parą?

W podobnym tonie wypowiada się Grażyna Rogala- -Pawelczyk, była prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która wskazuje, że resort zdrowia nie zorganizował odpowiednich szkoleń w terminie umożliwiającym pielęgniarkom ordynowanie leków wraz z wejściem w życie nowych przepisów. W efekcie z początkiem br. prawo wypisywania recept miało ok. 100 przedstawicielek tego zawodu na blisko 250 tys. polskich pielęgniarek i położnych.

I tak: w województwie opolskim (jak na razie) takich pielęgniarek nie ma. Podobnie, jak mówi nam dr Dorota Kilańska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Łodzi, sytuacja wygląda w województwie łódzkim.

- Niestety, w naszym okręgu nie ma jeszcze pielęgniarek uprawnionych do wypisywania recept - przyznaje.

Na Pomorzu szkolenie umożliwiające zdobycie kwalif ikacji przeszło pierwszych 15 pielęgniarek. Z własnych środków przeszkolił je Gdański Uniwersytet Medyczny. Pozostałe muszą poczekać, aż rozstrzygną się przetargi na szkolenia finansowane ze środków Unii Europejskiej.

- Konkurs na pozyskanie środków unijnych na kształcenie podyplomowe, w tym "Ordynowanie leków i wypisywanie recept" oraz "Wywiad i badanie fizykalne" rozstrzygnie się w marcu 2016 r. - mówi wiceprezes PTP we Wrocławiu.

Dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w NZOZ Szpitalu Lipno Sp. z o.o. jest przekonana, że szkolenia ruszą wkrótce pełną parą, ponieważ zainteresowanie nimi jest duże.

- Nie tylko same pielęgniarki chcą zdobywać nowe kwalifikacje, ale także podmioty, w których pracują (POZ, opieka długoterminowa domowa oraz hospicjum domowe) zabiegają o takie szkolenia dla swoich pracowników. Tak przynajmniej wygląda to w województwie kujawsko-pomorskim - przyznaje.

Jak zaznacza Julia Peszyńska, w założeniach MZ ordynowanie i wypisywanie recept przez pielęgniarki i położne ma zwiększyć dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych i skrócić kolejki oczekujących.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH