Około 17 procent populacji ma kłopoty z nietrzymaniem moczu

Temat jest wstydliwy. Do tego stopnia, że lekarze mają kłopoty z wydobyciem prawdziwej informacji od pacjentek i pacjentów.
Przyznanie się, nawet przed samym sobą, do gubienia moczu jest wyznaniem, które każdy odbiera jak społeczną i towarzyską degradację.
Lekarze pierwszego kontaktu powinni cierpliwie pytać, a już na pewno nie uspokajać pacjenta, że wszystkiemu winna jest starość. Przecież dobrze wiemy, że nietrzymanie moczu można wyleczyć lub znacznie zmniejszyć nasilenie tej choroby - mówi profesor Tomasz Rechberger, kierujący II Katedrą i Kliniką Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie, przewodniczący sekcji uroginekologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

POSTĘPY W TERAPII

Podczas sympozjum poświęconemu postępom w diagnostyce i terapii w położnictwie i ginekologii, jakie odbywało się w październiku w Łodzi, profesor Tomasz Rechberger prezentował kolejną, niezmiernie obiecującą technikę operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) u kobiet, przy użyciu taśm.
Chirurgiczna ingerencja, choć przynosi zupełnie dobre wyniki, to jednak ostateczność.
Części pacjentek można pomóc stosując odpowiednią terapię lekową, także w WNM uchodzącym do niedawna za przypadłość, w której właściwie trudno podjąć efektywne leczenie farmakologiczne.

CZASEM RUJNUJE ŻYCIE

Około 17 proc. osób w populacji ma kłopoty z nietrzymaniem moczu (NTM). Dwa razy częściej ta dolegliwość dotyka kobiet niż mężczyzn. Zmusza chorych do rezygnacji z aktywnego stylu życia - doprowadza do ograniczenia spotkań towarzyskich, a nawet i konieczności zmiany zawodu. Dla osób w starszym wieku ciągłe popuszczanie moczu staje się początkiem społecznego odrzucenia.
Właśnie ta dolegliwość najczęściej jest wymieniana wśród powodów umieszczenia osoby w domu spokojnej starości.
- Ja nawet z domu nie mogę wyjść, bo od razu jestem mokra - mówią lekarzom niemal płacząc starsze kobiety. - To paskudna dolegliwość, która wielu kobietom, bez przesady, zrujnowała życie - przyznają uroginekolodzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH