Ten rynek nie może być całkiem wolny

Podczas konferencji Rynku Zdrowia "Dystrybucja leków w Polsce" starły się różne poglądy dotyczące regulacji w zakresie obrotu produktami leczniczymi

Kto skorzysta, a kto straci na tzw. dystrybucji bezpośredniej leków? Czy należy wprowadzić sztywne marże oraz ceny farmaceutyków? Czy w Polsce jest za dużo aptek? Jak planowane zmiany w Prawie farmaceutycznym odbiją się na kieszeniach pacjentów? Takie były główne wątki dyskusji podczas konferencji "Dystrybucja leków w Polsce", zorganizowanej przez redakcję oraz wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl (Warszawa, 1 października 2009 r.). W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób.

Wśród 20 prelegentów byli m.in. przedstawiciele organizacji reprezentujących środowisko farmaceutyczne oraz producentów leków, eksperci firm analitycznych monitorujących rynek farmaceutyczny oraz znani prawnicy specjalizujący się w tej problematyce. Konferencja składała się z trzech sesji tematycznych: "Dystrybucja", " W o k ó ł cen, marż i rabarów", "Misja farmaceuty a marketing i aktywność biznesowa w obrocie lekami". Warszawskie spotkanie miało charakter szerokiej, otwartej dyskusji, w której ścierały się poglądy zwolenników często skrajnie odmiennych rozwiązań, dotyczących m.in. prawnych regulacji obrotu lekami, a także zasad funkcjonowania aptek i hurtowni farmaceutycznych w Polsce.

System niezgody

Podczas panelu poświęconego dystrybucji bezpośredniej leków rozgorzała gorąca dyskusja pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami tego modelu.

Model dystrybucji bezpośredniej zakłada, że leki są dostarczane do apteki przez wybranych hurtowników, ale pełnią oni funkcję dostawcy; właścicielem produktów pozostaje producent lub podmiot odpowiedzialny. AstraZeneca, która wprowadziła takie rozwiązanie w Polsce od maja 2009 roku, szacuje, że w okresie maj-wrzesień leki w tym modelu nabyło ponad 12 tysięcy aptek, a do bazy zapisało się ich ponad 13 tysięcy (jednorazowy zapis do bazy to warunek zakupu leków od producenta). Do usług dystrybucyjno-logistycznych w przetargu wyłoniono trzech operatorów. Rozwiązanie nie wszystkim się podoba.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH