Wyliczenie rzeczywistych kosztów procedur medycznych jest możliwe tylko w niewielkiej części szpitali

Benchmarking jest sprawdzoną metodą uzyskania wiedzy o miejscu, jakie szpital zajmuje wśród innych placówek pod względem wydatków.
Wydaje się, że wiele informacji na ten temat mogłoby przynieść porównanie rzeczywistych kosztów procedur medycznych między lecznicami o tym samym poziomie referencji. Czy udostępnienie takich danych może wpłynąć na bardziej racjonalne zarządzanie szpitalami przez menedżerów i czy jednocześnie pozwoliłoby płatnikowi lepiej orientować się w skali finansowych potrzeb systemu? Szersza wiedza o kosztach ponoszonych przez szpitale jest dość skomplikowana i - chciałoby się rzec - tajemna. Przynajmniej, jeśli mierzyć ją zdumiewająco rozbieżnymi wynikami finansowymi, jakie w tym samym kraju, działając w podobnych warunkach, uzyskują różni menedżerowie.
Jak ją zdobyć? - Siadamy towarzysko i mówimy sobie prawdę - zdradza swój własny patent na wymianę dobrych pomysłów jeden z dyrektorów.
Można próbować też drogi urzędowej, ale wtedy okazuje się, że znalezienie przydatnych informacji, pozwalających określić, gdzie sytuuje się szpital pod względem kosztów procedur medycznych, jest praktycznie niemożliwe. Nie ma ich w systemie. - Składając sprawozdania organowi założycielskiemu, informujemy ogólnie o bilansie w danym miesiącu, o zobowiązaniach, ale faktycznie bardzo mało przygotowuje się różnego rodzaju sprawozdań rzeczywiście przydatnych dla rachunkowości zarządczej, czyli tej rachunkowości, która ma dopingować do oszczędzania i ma udowodnić, że znamy na wylot koszty, które szpital generuje - usłyszeliśmy w jednej z placówek.

"Złota" wiedza

Pełnej wiedzy o złotówkowych kosztach procedur nie ma też... NFZ. Urzędnicy chcieliby wiedzieć, czy za mało płacą, lub czy nie przepłacają z publicznych pieniędzy. - Prawdopodobnie dostajecie państwo niesprawiedliwie mało za leczenie pacjenta starszego i niesprawiedliwie dużo za leczenie kilkunastolatków - zgadywał były prezes Funduszu, Jerzy Miller, zwracając się do lekarzy rodzinnych podczas ich kongresu w ubiegłym roku. - Zapewne bardzo dobrze wycenione są badania tomograficzne - mówił nam podczas Forum "Rynku Zdrowia" obecny prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH