Ten program potwierdził skuteczność szczepionki przeciwko HPV

Wyniki australijskiego programu szczepień przeciwko HPV, a także doświadczenia innych krajów, powinny być podstawą do rozważenia refundacji szczepień przeciwko HPV w Polsce - mówi Rynkowi Zdrowia prof. JACEK JASSEM, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rynek Zdrowia: - Jak ocenia Pan efekty programu szczepień przeciwko HPV, który blisko dziesięć lat temu wprowadzono w Australii? Okazuje się, że liczba nowych przypadków raka szyjki macicy zmniejszyła się w tym kraju o 50%.

Prof. Jacek Jassem: - Przedstawione niedawno wyniki australijskiego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV u dziewczynek w wieku 12-13 lat zostały przyjęte w świecie z ogromnym zainteresowaniem. Jest to bowiem potwierdzenie skuteczności szczepionki w "realnych warunkach", czyli poza badaniami klinicznymi.

Australia jest wśród krajów, które najwcześniej wprowadziły na dużą skalę te szczepienia, co pozwoliło na ocenę wieloletnich obserwacji. Obecnie szczepienia ochronne realizowane są w wielu krajach świata.

- Czy, w Pana ocenie, można osiągnąć porównywalne rezultaty, sięgając po inne metody profilaktyki?

- Australijskie dane wskazują, że szczepienia przeciw HPV nie zapobiegają całkowicie powstawaniu zmian przedrakowych, zatem konieczne są także towarzyszące im przesiewowe badania cytologiczne u dorosłych kobiet. Połączenie tych dwóch metod ogromnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

- Czy szczepienia przeciwko HPV powinny być w Polsce refundowane, podobnie jak w innych krajach, np. Australii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech lub Włoszech? Szczepienie kosztuje ok. 1 tys. zł i jak na razie na finansowanie decydują się jedynie niektóre samorządy. Tymczasem co roku na raka szyjki macicy zapada w Polsce ok. 3 tys. kobiet, a połowa z nich umiera.

- Uważam, że przedstawione wyniki, a także doświadczenia innych krajów, powinny być podstawą do rozważenia refundacji szczepień przeciw HPV w Polsce. Nowotwór ten stanowi w naszym kraju duże zagrożenie, które można by w ten sposób znacznie zmniejszyć.

Dotychczas podstawowym problemem była wysoka cena szczepionki. Jeśli jednak wziąć pod uwagę spodziewane korzyści medyczne oraz bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia raka szyjki macicy, może się okazać, że jest to jedna z naj bardziej uzasadnionych interwencji w dziedzinie zdrowia publicznego.

- Dziękujemy za rozmowę.

* * *

Przypomnijmy. Jak informował serwis PAP Nauka w Polsce, w 2007 roku, jako uzupełnienie skutecznie realizowanych przesiewowych badań cytologicznych, wprowadzono w Australii program powszechnych szczepień wszystkich dziewcząt w wieku 12-13 lat 4-walentną szczepionką przeciwko HPV.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH