Ten mechanizm dopiero startuje

Europejska i krajowa polityka klastrowa przynosi pierwsze efekty. Powstaje coraz więcej współpracujących ze sobą sieci podmiotów gospodarczych, naukowych i władz publicznych. Czy jednak stymulowany zewnętrznie proces kreowania innowacyjności i konkurencyjności firm poprzez klastry przyniesie realne efekty?

Komisja Europejska jest przekonana, że z pewnością tak będzie, dlatego koncepcja klastrów stała się jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE, wpisanym w priorytety strategii "Europa 2020".

Zgodnie z klasyczną definicją klaster to geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi oraz firm działających w pokrewnych sektorach. Podmioty te równocześnie współpracują i konkurują między sobą, posiadają także relacje z innymi instytucjami działającymi w danej sferze. Może także chodzić np. o opracowywanie we współpracy z naukowcami nowych rozwiązań technologicznych.

Czas kooperacji

- Inaczej mówiąc, chodzi o to, żeby przyspieszyć wzrost i wymyślanie nowych produktów, usług oraz form świadczenia tych usług za pomocą tego, że firmy dzielą się kompetencjami ze sobą - opisuje Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku ochrony zdrowia.

Lepiej więc łączyć siły wielu firm, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i nakładów na rozwój i innowacje, w szczególności jeśli mówimy o firmach małych i średnich, bo oferta klastrowa skierowana jest generalnie do tego sektora. - Klastry są więc teraz promowane przez Komisję Europejską w różnych obszarach, ponieważ samodzielnie często nie mamy impulsów, żeby się zebrać w jednym miejscu i zacząć dyskutować o tym, co moglibyśmy zrobić razem - dodaje Adam Kozierkiewicz.

W rezultacie mamy do czynienia ze swoistym boomem na tworzenie klastrów i kolejnymi inicjatywami klastrowymi w sektorze medycznym. Eksperci potwierdzają, że przede wszystkim jest on stymulowany środkami unijnymi.

- Powiedzmy, że 70% tego boomu wywodzi się z nowej perspektywy unijnej, która otwiera duże możliwości pozyskiwania środków w ramach klastrów. Reszta to jest jednak konsolidacja na rynku ochrony zdrowia oraz, jak myślę, pewne próby łączenia się partnerów z obszaru technologicznego z partnerami z obszaru medycyny - ocenia Krzysztof Macha, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oraz przewodniczący prezydium rady klastra MediVite, skupiającego m.in. śląskie firmy i placówki medyczne oraz współpracujące z nimi podmioty z innych branż.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH