O możliwościach i korzyściach wynikających ze stosowania narzędzi telemedycznych w kardiologii - także w kontekście rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia w tzw. pakiecie antykolejkowym - rozmawiamy z Tomaszem Zielińskim, dyrektorem ds. sprzedaży w Pro-PLUS Sp. z o.o.

Z bardzo dobrymi wynikami leczenia zawałów serca, osiąganymi w Polsce m.in. dzięki rozwiniętej sieci ośrodków kardiologii interwencyjnej, kontrastują kolejki do poradni kardiologicznych.

Tomasz Zieliński: - To prawda. Dzisiaj duża część pacjentów kardiologicznych pojawia się w poradniach tylko po to, aby wziąć kolejną receptę lub wykonać EKG i dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku... Nadużywanie wizyt u specjalistów tworzy kolejki, tymczasem leczenie powinno odbywać się przede wszystkim u lekarza pierwszego kontaktu wyposażonego w odpowiednie urządzenia telemedyczne. W polskiej ochronie zdrowia wciąż brakuje odpowiednich rozwiązań (funkcjonujących już na Zachodzie), które umożliwią kierowanie do lekarza specjalisty pacjentów potrzebujący leczenia/interwencji.

- Czy rozwiązania telemedyczne mogą zmienić ten stan rzeczy?

- Oczywiście, że tak. Głównym zadaniem telemedycyny jest szybka i skuteczna diagnoza pacjentów. Zebranie niezbędnych badań powinno być prowadzone przez lekarza POZ. Leczony pacjent powinien pojawiać się u specjalisty tylko wtedy, gdy jego stan zdrowia się pogarsza. Jeżeli zaś proces leczenia przebiega prawidłowo, dostaje informację o kontynuacji leczenia od lekarza POZ. Aby dokonała się ta zmiana, należałoby upowszechnić telemedyczny system zdalnej opieki medycznej. Wówczas pacjent nie będzie musiał kilkakrotnie zapisywać się do lekarza i blokować miejsca naprawdę potrzebującym, co w efekcie końcowym powodowałoby skrócenie kolejek.

- Jakie konkretnie rozwiązania Pan proponuje?

- Pro-PLUS od ponad 20 lat oferuje kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. Nasz system telemedyczny składa się z urządzeń telemedycznych do diagnostyki chorób serca, platformy telemedycznej oraz usługi szybkiego opisu badania EKG. Ważną rolę w tym procesie odgrywa mobilne urządzenie medyczne typu Event-Holter, które przesyła badania na platformę telemedyczną, gdzie od razu jest dostępne dla kardiologa.

Jest to rozwiązanie dla pacjentów, u których tradycyjne badanie holterowskie niczego nie wykryło. Event-Holter umożliwia diagnozowanie pacjenta przez 7, 14 a nawet 30 dni. Pacjent przez cały czas nosi małe, mobilne urządzenie (odpina je tylko w trakcie kąpieli), które nie utrudnia mu wykonywania codziennych obowiązków. Jest ono wyposażone w kartę SIM, dzięki czemu wyniki badania EKG są automatycznie wysyłane na platformę (podobnie jak telefony komórkowe wysyłają SMS-y). Dzięki temu badania natychmiast są dostępne dla lekarza na platformie telemedycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH