Telekonsultacje od serca

Pilotażowy program telekonsultacji stworzony przez specjalistów Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu i testowany w woj. śląskim może być od września wdrażany w całym kraju - zapowiedzieli minister zdrowia Marian Zembala oraz szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Ciekawe rozwiązanie telemedyczne wdrożono także w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Jak powiedział minister Zembala podczas lipcowej wizyty w SCCS, model testowany w Zabrzu, a inspirowany rozwiązaniami kanadyjskimi, będzie mógł być realizowany w każdym województwie, w zależności od decyzji wojewody. Minister zdrowia zna dobrze model telekonsultacji testowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który teraz poleca innym, gdyż wcześniej był dyrektorem tego ośrodka kardiochirurgicznego. Zabrzańscy lekarze opracowali model własnymi siłami, a za kwestie techniczne byli odpowiedzialni informatycy z SCCS.

Zanim w marcu 2014 r. powstał projekt, specjaliści z SCCS spotkali się z lekarzami z 13 placówek POZ, by rozmawiać o celowości nawiązania współpracy między lekarzem rodzinnym a specjalistą kardiologiem i wypracować główne założenia projektu.

Minister uznał, że wspomniany model telekonsultacji powinien szczególnie objąć rejony wiejskie, które należy wzmocnić o diagnostykę i wsparcie terapeutyczne. Mówił z przekonaniem, że telekonsultacje oparte na doświadczeniach SCCS mogą dotyczyć nie tylko kardiologii, ale również angiologii, diabetologii, pulmonologii i innych schorzeń.

Minister zapowiedział też, że pod koniec roku Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji dokona oceny tej procedury.

Zabrze

na (internetowym) łączu

Prof. Mariusz Gąsior, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżył podczas spotkania z ministrami szczegóły pilotażu. Opiera się on na modelu: pacjent - lekarz POZ - specjalista. Lekarz rodzinny w towarzystwie pacjenta w swoim gabinecie łączy się za pomocą internetu przez komputer z gabinetem specjalisty. Widzą się i słyszą, jak podczas rozmowy na skype.

Jak podkreślił prof. Gąsior, podstawą diagnostyki pozostają rozmowa lekarza z pacjentem oraz badanie fizykalne, ale dzięki wdrażanemu rozwiązaniu informatycznemu lekarz rodzinny ma możliwość bezpośredniej rozmowy ze specjalistą i wspólnej analizy dostępnych badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH