Kiedy jest sens zapytać o zdanie obywateli

Senatorowie PO nie chcą referendum w sprawie komercjalizacji ZOZ-ów. Mają większość w Senacie i nie ma możliwości, aby wyższa izba parlamentu zaakceptowała wniosek Prezydenta RP o przeprowadzenie narodowego głosowania nad komercjalizacją szpitali.

"Owsiakowy" termin

Klub senatorów PO liczy 59 osób, klub PiS - 38. Senatorów PO może wesprzeć w głosowaniu Bogdan Borusewicz, który formalnie nie należy do klubu, ale mandat zdobył z listy PO. Przy 100-procentowej frekwencji w trakcie głosowania nad wnioskiem prezydenta musiałoby go poprzeć co najmniej 51 senatorów.
Przypomnijmy, że we wniosku, który prezydent przesłał do Senatu w ubiegłym tygodniu, znajduje się pytanie brzmiące: "Czy wyraża Pani/ Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?". Prezydent RP uważa, że referendum powinno odbyć się 10-11 stycznia 2009 r.
Wybrany termin nie jest przypadkowy.
W tym czasie bowiem będziemy mieli kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy...
Wracając jednak do prezydenckiej inicjatywy - Lech Kaczyński uważa (o czym napisał do Senatu), iż "każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł, dzięki merytorycznej debacie, jaka poprzedzi referendum, wyrobić sobie zdanie i świadomie podjąć decyzję w tej jakże istotnej sprawie".

Inne pytanie

Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że należałoby zapytać obywateli, czy są zadowoleni z obecnego stanu służby zdrowia i czy rzeczywiście jest ona bezpłatna. Z kolei prezydencki podsekretarz stanu Andrzej Duda broni zasadności referendum i twierdzi, że w kwestii reformy swoją opinię powinni wyrazić obywatele, których ona dotyczy.
Senatorowie PiS są przekonani, iż referendum dałoby Polakom możliwość wypowiedzenia się w sprawie "prywatyzacji szpitali". Z kolei senatorowie Platformy uważają, że wyrażenia zawarte w pytaniu referendalnym mają charakter pejoratywny i odwołują się do emocji.
Jakby nie było, wynik głosowania w sprawie wniosku o przeprowadzenie zdrowotnego referendum znany jest już od momentu jego złożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH