W jakim stopniu szpitale są przygotowane do prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w wersji elektronicznej? Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw dokładnie określić, o jakiej części dokumentacji medycznej mówimy.

W dyskusjach na temat informatyzacji dokumentacji medycznej w szpitalach przewijają się zwykle zagadnienia związane z ruchem chorych, dokumentacją materiałową, rozliczeniami z płatnikiem itp. Wszystko wskazuje na to, że informatyzacja tego typu dokumentacji jest na dobrej drodze. Wszyscy wiedzą, co i jak, a realizacja jest tylko kwestią sił i środków; to kwestia szpitalnych systemów informatycznych.

Prawdziwy problem

obserwujemy w innym miejscu. Dotyczy on oddziałów związanych z intensywną opieką medyczną, takich jak oddziały ratunkowe, intensywnej terapii i bloki operacyjne - ze względu na obecność specyficznej aparatury medycznej i szczególne wymagania, które z tego wynikają.

Nie ulega wątpliwości, że dane pochodzące z urządzeń do monitorowania parametrów życiowych, z respiratorów, aparatów do znieczulania, sztucznych nerek, pomp infuzyjnych i innych urządzeń również muszą być dokumentowane. W skrajnych przypadkach dotyczących sali operacyjnej pojawiają się żądania spisywania danych z urządzeń nawet co minutę. Z pewnością nie da się tego zrobić ręcznie.

Zajrzyjmy więc na typowy oddział intensywnej terapii lub salę operacyjną w szpitalu, w którym zagościł już szpitalny system informatyczny, a więc który jest na dobrej drodze do spełnienia wymagań ustawy. W większości przypadków widzimy, że mimo obecności programu komputerowego, ciągle są w użyciu formularze na arkuszach papieru, z dziesiątkami rubryk, kolumn i tabelek do ręcznego wypełniania. Te formularze są niewątpliwie istotną częścią dokumentacji medycznej i zgodnie z ustawą one również powinny zostać przeniesione na platformę komputerową.

Ręczne spisywanie danych z urządzeń oznacza niepotrzebnie tracony czas, możliwość pomyłek, nieczytelność zapisów - to tylko niektóre z dokuczliwych cech dokumentacji prowadzonej odręcznie. Z doświadczeń zagranicznych wynika, że automatyzacja dokumentowania danych z urządzeń medycznych, oprócz znacznej oszczędności czasu, może również przynieść szereg dodatkowych korzyści, wynikających z dostępności informacji w postaci komputerowej bazy danych, takich jak np. szybkie uzyskanie odpowiedzi na najbardziej nawet złożone zapytanie o korelację różnych parametrów. Jak więc w praktyce wygląda realizacja tego zadania?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH