Dzięki telekardiologii pacjenci mogą być stale monitorowani, pozostając w domu. Poprawia to komfort leczenia oraz samopoczucie osób po przebytym zawale.

Usługi telemedyczne rozwijają się w Polsce powoli, potykając się o różne przeszkody, m.in. finansowe i formalne. Dziedziną medycyny, która skutecznie pokonuje te bariery, jest telekardiologia. Badania na odległość są wygodne oraz tanie, a przede wszystkim bezpieczne oraz akceptowane przez pacjentów.
Telemedycyna najsilniej rozwija się w obszarze kardiologii. Jak informuje Janusz Turczynowicz, menedżer rynku biznesowego, odpowiedzialny za sektor nowych technologii (w tym telemedycynę) w firmie Polkomtel (operator sieci Plus), telekardiologia przoduje pod tym względem, ponieważ do badań EKG na odległość wystarczy przesył niewielkich pakietów danych w sieci telekomunikacyjnej (w systemie GSM lub GPRS).
Zastosowania telemedyczne w innych obszarach medycyny, szczególnie tam, gdzie trzeba przesłać obraz cyfrowy lub dźwięk, wymagają większych przepustowości i są nieco bardziej skomplikowane. Polkomtel, poza świadczeniem usług przesyłu danych kardiologicznych, ma za sobą projekty w dziedzinie laryngologii, bierze udział m.in. w przesiewowych badaniach słuchu noworodków.
W zakresie telekardiologii przesył danych poprzez Plus realizuje kilka placówek medycznych w kraju, m.in. w Warszawie (Instytut Kardiologii, Akademia Medyczna, szpital MSWiA), w Bydgoszczy, w Krakowie, w Łodzi. Polkomtel współpracuje też z dostawcami sprzętu i oprogramowania do teleEKG.

Prekursorzy z Anina

Zaletą zdalnego monitoringu pacjentów jest obniżenie kosztów ich leczenia. Poza tym chorzy po zawale serca muszą być pod stałą opieką lekarza. Dzięki telekardiologii są stale monitorowani, jednocześnie pozostając w domu, co wpływa na komfort leczenia i poprawę samopoczucia chorych.
Pacjent, wyposażony w niewielkie, przenośne urządzenie monitorujące pracę serca oraz w telefon komórkowy, może sam przesyłać wyniki badań lekarzowi lub nadzór nad pracą serca może być prowadzony automatycznie (wyniki obserwuje lekarz na ekranie komputera).
W Instytucie Kardiologii w Aninie prowadzony jest telemedyczny monitoring rehabilitacji pacjentów. Kiedy pacjent wykonuje w domu ćwiczenia fizyczne, praca jego serca jest nadzorowana przez kardiologów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH