Przyjrzeliśmy się technicznym nowinkom na rynku sprzętu i wyposażenia bloków operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii oraz centralnych sterylizatorni

Różnorodność sprzętu i wyposażenia sal operacyjnych oraz oddziałów intensywnej terapii jest dzisiaj tak duża, że wybranie spośród wielu ofert przypomina niezłą łamigłówkę.
- Przedstawiciele handlowi firm to profesjonaliści.
Potrafią rozbudzić potrzebę posiadania sprzętu właśnie tej firmy, którą reprezentują. Już po pół godzinie rozmowy miałem wrażenie, że o niczym innym nie śniłem, jak właśnie o takiej aparaturze, jaką mi akurat pokazywano - mówi pół żartem pół serio Leszek Pluciński, prezes Szpitala Powiatowego Spółka z o.o. w Chełmży.
W chełmżyńskim szpitalu od ponad roku działa jeden z najnowocześniej zaprojektowanych bloków operacyjnych w kraju. Pracujący tam lekarze i pielęgniarki mogli... skrytykować wstępny projekt i wprowadzić zmiany. A jak wybierali sprzęt? Też wspólnie. Na tych zakupach nie oszczędzali. Chyba że mogli dokonać racjonalnie uzasadnionego wyboru.

Najpierw bezpieczeństwo

- Są rzeczy wpływające na wygodę pracy, a są i takie, które wpływają na bezpieczeństwo. Najpierw stawiam na bezpieczeństwo, bo rzadko pieniędzy starcza i na jedno, i na drugie - tak Leszek Pluciński tłumaczy powód, dla którego zakupił dwa różne stoły chirurgiczne.
Stół napędzany elektrycznie trafił na częściej wykorzystywaną salę operacyjną, mechaniczny - na rezerwową, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi endoskopowe. Za tak wygospodarowane pieniądze mogli kupić dobrej jakości aparaturę anestezjologiczną; sięgnęli po tę z najwyższej półki.
W ciągu najbliższych lat polskie szpitale muszą dostosować bloki operacyjne do standardów unijnych. Od takich działań nie ma odwrotu. Przed producentami otwiera się spory rynek. Do wyposażenia modernizowanych sal potrzebne będą nowe stoły i lampy operacyjne, ssaki, aparaty do znieczuleń, respiratory. Konieczne stanie się unowocześnienie szpitalnych sterylizatorni. Spróbowaliśmy pokrótce przyjrzeć się technicznym nowinkom na tym rynku w kilku segmentach zakupów.
Zapytaliśmy też w szpitalach, czym kierowano się przy wyborze sprzętu.

Czy jest z nami pilot?

Wśród ofert firm produkujących stoły operacyjne można znaleźć zarówno stoły o tradycyjnym napędzie mechanicznym, jak i z siłownikami sterowanymi za pomocą pilota. Te drugie rozwiązania i zakres ich stosowania są dzisiaj miarą nowoczesności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH