Te koszty mogą się zwrócić

W Polsce na cukrzycę cierpi, według różnych szacunków, od 2,5 do nawet 3,1 mln osób. To duża grupa pacjentów. Nie dziwi więc fakt, że niemal każda decyzja dotycząca refundacji leków dla tych chorych, którzy oczekują niedrogiego, nowoczesnego leczenia wywołuje spore emocje.

Od kilku lat środowiska diabetologiczne upominają się o refundację leków inkretynowych dla osób chorych na cukrzycę typu 2.

O nadziejach związanych z nową opcją terapeutyczną, jaką umożliwia stosowanie tych leków, piszemy w odrębnym tekście raportu.

Leki inkretynowe są innowacją i dlatego nie należą do tanich. Wielu chorych nie stać na wyłożenie kilkuset złotych miesięcznie na nową terapię pozwalającą uniknąć ryzyka niedocukrzeń i zmniejszającą prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Pojawiają się uwagi, że wprowadzenie większej dostępności tych nowoczesnych leków może nadwyrężyć budżet płatnika. Czy rzeczywiście?

Odważny zyskuje

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podczas konferencji "Aby Polska nie była cukrzycowym dinozaurem Europy" przekonywał, że refundowanie leków inkretynowych dla części chorych na cukrzycę typu 2 może wręcz przynieść oszczędności.

- Na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, więc każdy wydatek jest znaczny. Oczywiście najważniejsza pozostaje profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia, dopiero później leczenie. Jednak jeśli chodzi o nowoczesne leczenie, to odstajemy od innych krajów - mówił poseł.

Jego zdaniem, resort zdrowia powinien być bardziej odważny w swych decyzjach.

- Odwagi. Leczenie będzie tańsze, jeśli nie będziemy leczyć powikłań - zachęcał.

Polityka rządzi się swoimi prawami, jednak nie tylko politycy tłumaczą, że refundacja nowoczesnych leków nie zrujnuje płatnika. Farmakoekonomiści przeprowadzili badania i obliczenia, które wskazują, iż refundacja leków inkretynowych dla części chorych na cukrzycę typu 2 opłaci się.

Nie taki diabeł straszny?

Dr n. med. Maciej Niewada, mgr inż.

Ewelina Lenarczyk oraz mgr ekon.

Witold Wrona przeprowadzili badanie pod nazwą: Inhibitory dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4) - ocena aspektów ekonomicznych związanych z finansowaniem innowacyjnej terapii doustnej w leczeniu cukrzycy typu 2; bilans kosztów i korzyści.

Jak tłumaczył dr Niewada z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badanie przeprowadzono na podstawie zużycia tych leków w innych krajach, w których są one refundowane, np. w Czechach czy na Słowacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH