Taki jest plan Radziwiłła

- Dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem wszystkich obywateli potrzebujących pomocy - zapowiedział 26 lipca br. minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ, który przedstawił rządowi "strategię zmian systemu ochrony zdrowia".

Minister poinformował, że zgodnie z założeniami tego dokumentu dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia "będzie uprawnieniem obywatelskim, albo nawet szerzej - rezydenckim". - Każda osoba, która będzie potrzebowała pomocy medycznej, otrzyma ją - zapewnił.

- Pieniądze na zdrowie w państwowym funduszu celowym, tj. w zakładce budżetowej, zastąpią to, co obecnie nazywamy powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym - wyjaśnił.

Powszechne ubezpieczenie rozczarowuje

W jego ocenie takie rozwiązanie zagwarantuje, że środki przeznaczone na służbę zdrowia nie będą zagrożone. Dodał, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne "rozczarowuje coraz więcej uczestników tego systemu - zarówno pacjentów, jak i tych wszystkich, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia".

- Służba zdrowia to raczej obszar odpowiedzialności państwa wobec obywateli niż przedmiot wolnej gry rynkowej. Proponowane rozwiązania to nie PRL, bo nowoczesne kraje Zachodniej Europy dawno już doszły do takich wniosków - podkreślał w rozmowie z PAP minister zdrowia.

- Ci, którzy - to mnie nawet trochę rozśmiesza - mówią o tym, że propozycje, które w tej chwili przedstawiamy, to powrót do PRL-u, nie zauważają, że praktycznie rzecz biorąc, w całej Unii Europejskiej obowiązuje zasada ochrony sektora służby zdrowia przed wpływem rynku, a nie wpychanie go w samoregulację za pomocą tzw. niewidzialnej ręki rynku - powiedział minister.

NFZ pożegnamy w 2018 r.

Po reformie systemu ochrony zdrowia cześć zadań Centrali NFZ przejmie minister zdrowia - zapowiedział minister. Zadania dotyczące kontraktowania przejdą natomiast do Wojewódzkich Urzędów Zdrowia. Będą one, jak poinformował, zorganizowane w systemie zależności pionowej od ministra zdrowia, przy wojewodach "na zasadzie administracji niezespolonej".

- Minister zdrowia będzie sprawował nadzór nad działaniem całego systemu świadczeń zdrowotnych, zarządzał refundacją leków, kontraktowaniem świadczeń wysokospecjalistycznych, a także nadzorem nad wojewódzkim urzędami zdrowia - mówił Radziwiłł.

Minister, jak zaznaczył szef resor tu zdrowia, będzie kreował ogólnopolskie warunki zawierania świadczeń. Podkreślił, że Wojewódzkie Urzędy Zdrowia będą pełniły wiele zadań związanych z bezpośrednim kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych i będą działać na zupełnie innych zasadach niż wojewódzkie oddziały NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH