Celem Ustawy o partnerstwie publiczno- prywatnym z 19 grudnia 2008 r. było zaproponowanie uproszczonych rozwiązań prawnych, które spowodowałyby - w porównaniu z poprzednią ustawą z 28 lipca 2005 r. - większą swobodę realizacji projektów w ramach PPP.

Ustawodawcy chodziło głównie o wyeliminowanie zbędnych obciążeń administracyjnych oraz nadmiernych ograniczeń.

Dlatego w pracy nad ustawą przyjęto kilka podstawowych założeń:
  • przyznanie potencjalnym partnerom jak największej swobody w kształtowaniu partnerstwa,
  • ochrona najważniejszych interesów publicznych oraz uzasadnionych interesów partnerów prywatnych,
  • ochrona długu publicznego,
  • zgodność z prawem UE.
W ustawie z 2008 r. ustawodawca zrezygnował z definicji PPP zawartej w art. 1 ust. 2 Ustawy o PPP z 2005 r., określającej PPP jako współpracę służącą wykonaniu zadania publicznego (partnerstwo publiczno-prywatne to oparta na umowie o partnerstwie publiczno- prywatnym współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego, jeżeli odbywa się na zasadach określonych w ustawie).

Nowa definicja (art. 1 ust. 2 ustawy z 2008 r.) stanowi, iż przedmiotem PPP będzie wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.

Podmiot publiczny i partner prywatny

W ustawie o PPP z 2005 r. podmiotem publicznym były: organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, fundusze celowe, państwowe szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe, SPZOZ-y, państwowe lub samorządowe instytucje kultury, Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek handlowych (art. 4 pkt 3).

W zapisach ustawy z 2005 r. partnerem prywatnym był przedsiębiorca w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, organizacja pozarządowa, Kościół lub inny związek wyznaniowy oraz podmiot zagraniczny, jeżeli jest przedsiębiorcą w rozumieniu prawa kraju rejestracji i spełnia warunki do wykonywania w RP działalności gospodarczej (art. 4 pkt 2).

Ustawa o PPP z 2008 r. stanowi natomiast, iż podmiotem publicznym jest jednostka finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Może być nim także osoba prawna utworzona w szczególnym celu zaspokajania potrzeb powszechnych, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty (o których mowa w tym przypisie) finansują ją w ponad 50% lub posiadają ponad połowę udziałów lub akcji, ewentualnie sprawują nadzór nad organem zarządzającym lub mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego (art. 2 pkt 1).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH