Nierdzewne panele, elektrostatyczne wykładziny i klimatyzacja laminarna stają się niezbędnym elementem wyposażenia szpitala zabiegowego

Na sali nie ma właściwej wentylacji, wychodzę stamtąd mokry jak nurek - tak odpowiada większość chirurgów proszonych przez dziennikarzy Rynku Zdrowia o wskazanie największego mankamentu sal operacyjnych. Po roku 2012 sale operacyjne, skazujące chirurgów na takie warunki pracy i nie zapewniające pacjentom należytego bezpieczeństwa, nie zostaną dopuszczone do użytkowania.
Dla dyrektorów i organów założycielskich szpitali konieczność modernizacji lub budowa nowych bloków operacyjnych to nie lada wyzwanie. Z racji różnorodności rozwiązań trudno co prawda jednoznacznie określić takie wydatki, ale można przyjąć, że wybudowanie metra kwadratowego bloku operacyjnego wraz z wyposażeniem kosztuje co najmniej 10 tysięcy złotych. Żaden inny kompleks szpitalnych sal nie jest równie drogi.
Jakimi kryteriami kierować się przy projektowaniu, aby jak najrozsądniej wydać każdą złotówkę? - Salę operacyjną trzeba szyć na miarę, bo za duża oznacza niepotrzebnie wydane pieniądze - uważa prezes Leszek Pluciński kierujący Szpitalem Powiatowym w Chełmży Sp. z o.o., gdzie nowoczesny blok operacyjny działa od stycznia 2006 roku.

Sala na 35 metrach

Nim podjął decyzję o budowie, jeździł po kraju, rozmawiał z kolegami, zaglądał do prywatnych klinik. Podpatrywał dobre, ergonomiczne rozwiązania, ale i błędy, jakie zdarzyło się popełnić innym.
Rozwiązania projektowe konsultował z zespołem. - Jestem chirurgiem, podczas operacji koncentruję się na swojej pracy i mogę nie zwracać uwagi na te czynności, którymi na co dzień zajmują się pielęgniarki - przyznaje prezes Pluciński. To pielęgniarki wymyśliły, że szafki na instrumentarium lepiej umieścić w ścianach, bo wtedy łatwiej utrzymać czystość.
W Chełmży blok operacyjny powstał w dobudowanej części budynku. Do dyspozycji było 560 metrów kwadratowych powierzchni. Zmieściła się tam też centralna sterylizatornia, OIOM, sala pooperacyjna. Funkcję każdego metra powierzchni analizowano wiele razy, po to, żeby jak najwięcej pomieszczeń zlokalizować na możliwie małej przestrzeni.
Uznali, że na potrzeby szpitala powiatowego sala operacyjna musi mieć co najmniej 35 metrów, aby zmieścić cały sprzęt i zapewnić ergonomiczne warunki pracy. Ale np. salę przygotowania pacjenta można wybudować wspólną dla dwóch sal operacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH