Wszystkie leki o udowodnionej skuteczności leczenia uzależnienia od tytoniu są dostępne także w Polsce. Jedynym ograniczeniem może być ich cena.

Uzależnienie od tytoniu to przewlekła, nawracająca choroba, wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób jako zespół zaburzeń psychicznych i zachowania spowodowanych paleniem. Jak możemy przeczytać w tzw. Konsensusie dotyczącym rozpoznawania i leczenia tej choroby, charakteryzuje się ona: silną potrzebą używania tytoniu wbrew wszelkim szkodliwym następstwom i przedkładaniem palenia ponad inne zajęcia i zobowiązania, trudnościami w kontrolowaniu tego zachowania, zwiększającą się tolerancją na nikotynę, wreszcie występowaniem objawów odstawienia tytoniu.
Skoro uzależnienie od tytoniu jest chorobą, można i należy ją leczyć.
Metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi.
Do tych drugich, uznanych przez środowisko medyczne, należy psychoterapia, a także krótka porada lekarska (minimalna interwencja) lekarza dowolnej specjalności. Owa interwencja lekarska powinna polegać na zadaniu pytań według zasady 5 "P" (według Konsensusu):

  • pytaj pacjenta przy każdym kontakcie czy pali tytoń
  • poradź mu, aby przestał palić
  • przeprowadź pełny proces diagnostyczny
  • pomóż w wyborze właściwego sposobu leczenia
  • pamiętaj, aby przy kolejnych wizytach wracać do sprawy palenia.

Zastępowanie papierosa

Zdaniem profesor Doroty Góreckiej z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, każdy palacz, który jest średnio lub głęboko uzależniony od nikotyny powinien być leczony farmakologicznie.
Najczęściej stosowaną, najlepiej znaną i najdokładniej zbadaną metodą leczenia farmakologicznego jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ). Polega ona na zastąpieniu nikotyny zawartej w szkodliwym dymie papierosowym przez podanie preparatów zawierających "czystą" nikotynę.
Celem takiej terapii jest zmniejszenie objawów odstawienia, które występuje w momencie zaprzestania palenia tytoniu, czyli wytłumienie głodu nikotynowego. W praktyce oznacza to zastąpienie papierosów odpowiednimi preparatami.
Stosowane są różne ich postaci - guma do żucia, plastry, tabletki podjęzykowe, inhalator nikotynowy, a także niedostępny w Polsce aerozol do nosa. Różne też jest ich działanie i skuteczność. Jak mówi profesor Górecka, aerozol działa szybko, stężenie nikotyny w surowicy i potem w centralnym układzie nerwowym jest porównywalne do tego, które występuje po zapaleniu papierosa. Inne preparaty mają znacznie dłuższy czas "rozbiegu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH