Tak świat walczy z czerniakiem

Rosnąca liczba zachorowań na czerniaka i coraz młodszy wiek chorych zdeterminowały świat nauki do znalezienia skutecznych leków. Niektóre są już dostępne na rynku, inne znajdują się jeszcze w fazie badań.

- Co roku w Europie notuje się 68 tys. nowych zachorowań na czerniaka przerzutowego, ponad 20 tys. chorych umiera. Stanowi on ledwie 4% zachorowań wśród wszystkich nowotworów skóry, ale odpowiada za 80% zgonów. 75% pacjentów umiera w pierwszym roku od postawienia diagnozy - mówił Axel Hoos, odpowiadający za dział immunologii i onkologii firmy Bristol-Myers Squibb, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach tegorocznego Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego w Sztokholmie (23-27 września 2011 r.).

Nowotwór młodości

Między innymi w Wielkiej Brytanii zachorowalność na czerniaka staje się poważnym problemem. Każdego roku ponad 10 tys. osób jest diagnozowanych, 2 tys. rocznie umiera: - W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost zachorowań o 45%.

Drastycznie obniża się średnia wieku chorych. Ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu wzrosło z 2% w 1935 roku do 20% na przełomie XX i XXI wieku. Spowodowane jest to głównie zmianami stylu życia - dodał Hoos.

Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem wśród brytyjskich 20-latek. W Polsce na razie jest w drugiej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów.

- To pokazuje różnicę w determinacji do walki z chorobą - podsumowuje epidemiologię nowotworu prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

- Wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę sesji poświęconych temu typowi raka na międzynarodowych zjazdach onkologów.

O czerniaku przerzutowym zaczęło być głośno podczas ubiegłorocznego ASCO za sprawą informacji o postępie, jaki w tym obszarze nie był notowany od lat 70. ubiegłego wieku.

Długoletnie przeżycia

Dotąd opcją terapeutyczną było podawanie interferonu, który przynosił ograniczony efekt, dakarbazyny i interleukiny- 2 w wysokich dawkach, które nie miały potwierdzonego wpływu na całkowity czas przeżycia, za to były bardzo toksyczne.

W 2010 roku na łamach NEJM opublikowane zostały wyniki badań ipilimumabu (Bristol Myers Squibb). Lek jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje antygen CTLA-4 i wzmacnia układ immunologiczny do aktywności w walce z komórkami czerniaka.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH