Tak się zaczyna korupcja

Dr Grzegorz Luboiński, członek nieformalnej Lekarskiej Grupy Roboczej ds. Etyki w Służbie Zdrowia

Mechanizmami korupcyjnymi zajmuję się od wielu lat i z przykrością muszę stwierdzić, że wśród decydentów nie znajduję rzeczywistego zainteresowania problemem. Oczywiście na stronach resortu zdrowia widnieje program walki z korupcją, ale ten problem jest podejmowany okazjonalnie, na zasadzie: od akcji do akcji.

Korupcja w sposób bardzo znaczący zmieniła swoje oblicze. Powstały prywatne zakłady udzielające świadczeń medycznych, mające część kontraktów z Funduszem i dostęp do lekarzy stał się w jakimś sensie łatwiejszy, czy może nie tak jednoznacznie uzależniony od nieformalnych nakładów finansowych pacjenta.

Natomiast cały czas istnieje problem makrokorupcji.

Sprzyja temu np. sposób formułowania listy leków refundowanych. Mam tu na myśli wpisywanie z uporem nazw handlowych leków, a nie nazwy substancji aktywnej. To jest niewykorzystana możliwość walki z korupcją na rynku leków.

Współczesny pacjent raczej rzadko daje kopertę.

Najczęściej dociera prywatnie do lekarza, o którym wiadomo, że pracuje w publicznej placówce ochrony zdrowia, która ma kontrakt na interesującą chorego usługę. Zwykle po jednej, dwóch wizytach dostaje się do lecznicy na zabieg spoza kolejki.

Jak można przeciwdziałać zjawisku omijania kolejek za pieniądze? Decydenci kierujący szpitalem, podpisując umowę z lekarzem, powinni obligować go do zatrudnienia w jednym miejscu. Wszędzie na świecie nie można pracować w firmie konkurencyjnej. Nie może być jednak sytuacji takiej, że lekarz podpisuje lojalkę i nie ma co robić w tym szpitalu z powodu wyczerpania kontraktu. Można wymagać, ale w zamian proponować np. otwarty kontrakt - ile zoperujesz, ilu pacjentów będziesz leczył, od tego będzie zależne twoje wynagrodzenie.

Kolejną rzeczą jest kontrola kolejek przez NFZ.

Płatnik przecież wie, kiedy pacjent został przyjęty poza kolejką. Jeśli nie było wiarygodnego uzasadnienia ominięcia kolejki, to za takiego pacjenta Fundusz nie powinien płacić.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH