29 stycznia br. odbyły się w Klinice Onkologicznej przy ul. Wawelskiej w Warszawie uroczystości związane z 90. rocznicą powstania Komitetu Daru Narodowego dla Marii Skłodowskiej-Curie. Darem tym stał się Instytut Radowy. Podczas jubileuszowego spotkania w holu Kliniki odsłonięta została także tablica pamiątkowa.

– To spotkanie symbolizuje nie tylko ów piękny jubileusz, ale zbiega się także z początkiem zmian w polskiej onkologii. Mają one skutkować większą dostępnością leczenia dla pacjentów oraz zwiększeniem jego efektywności – mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Pionierskie przedsięwzięcie

W grudniu 1923 r. uroczyście obchodzono we Francji 25-lecie odkrycia radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie. Uchwalono wówczas powołanie francuskiego Daru Narodowego dla odkrywców radu w postaci dożywotniej renty. W tym samym czasie w polskiej prasie pojawił się apel Polskiego Komitetu do Zwalczania Raka o powołanie odrębnego, polskiego daru – Instytutu Radowego. W 1924 r. w warszawskim ratuszu odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Daru Narodowego. Jego honorowym przewodniczącym został ówczesny prezydent RP Stanisław Wojciechowski, prezesem – marszałek Senatu Wojciech Trąmpczyński, a wiceprezesem – marszałek Sejmu Maciej Rataj.

– O Instytucie Radowym nie myślano, jak o kolejnym szpitalu, który miał powstać w Warszawie. Było to przedsięwzięcie o charakterze pionierskim, oparte na wskazówkach Marii Skłodowskiej-Curie – przypominał prof. Edward Towpik, redaktor naczelny czasopisma Nowotwory.

– Jednym z założeń, którym się kierowano, było, iż w celu leczenia chorych na raka należy stworzyć specjalne, wszechstronne zakłady bogato wyposażone w potrzebny sprzęt, w których zgrupowane zostaną zbiorowe wysiłki wielu lekarzy różnych specjalności. Obecnie wydaje się to oczywiste, jest to bowiem istotą wielospecjalistycznego centrum onkologicznego, ale w latach 20. było to bardzo nowatorskie podejście – mówił prof. Towpik.

Dodał, że społeczeństwo odpowiedziało na apel bardzo ofiarnie. Najmniej zamożni obywatele także mogli brać udział w tym ogólnonarodowym przedsięwzięciu, kupując cegiełki o wartości 10 groszy (rozprowadzono ich 1,5 miliona). Nie brakowało także ogromnej liczby datków o znacznie większej wartości od osób prywatnych, firm i instytucji.

Centrum jest spadkobiercą

Instytut Radowy, wybudowany dzięki ogólnonarodowej zbiórce pieniędzy, został otwarty w roku 1932. Był wówczas jedną z pierwszych tego typu placówek w Europie. Dyrektorem został Franciszek Łukaszczyk, niekwestionowany twórca nowoczesnej onkologii klinicznej w Polsce.

Instytut Radowy został zniszczony w 1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego. Jego pacjenci i duża część personelu medycznego zostali rozstrzelani. Spadkobiercą pięknej tradycji tej placówki jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH