Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego we wrześniu 2008 r. wyniosła 2 069 mln zł i była wyższa o 15,5% od wartości rynku we wrześniu 2007 r.
W porównaniu z sierpniem br. rynek odnotował wzrost o 17,0% pod względem wartości sprzedaży.
We wrześniu rynek apteczny osiągnął największy od kwietnia br. wzrost wartości sprzedaży wobec wartości sprzedaży osiągniętej w analogicznym okresie ub.r. Podobnie wygląda sytuacja w poszczególnych segmentach rynku. Wyraźnie zwiększa się wartość sprzedaży recept, zarówno refundowanych (17,1%), jak i pełnopłatnych( 16,3%), które wykazują wzrost powyżej średniej dla całego rynku.
Natomiast dynamika wzrostu wartości w segmencie sprzedaży odręcznej we wrześniu (+12,9%) jest niższa od wyników z czerwca br. (+13,2% v.s. analogiczny okres ub.r.). W konsekwencji udziały w rynku segmentu sprzedaży odręcznej spadły o 2,3%.
Średnia cena leków we wrześniu br. wyniosła 14,36 zł i była o 6,1% wyższa niż w analogicznym okresie 2007 r. i o 1,4% wyższa od średniej ceny z poprzedniego miesiąca. Największy wzrost średniej ceny względem września ub.r. odnotowano w segmencie leków na recepty pełnopłatne (+ 8,9%), natomiast najmniejszy wzrost osiągnął segment sprzedaży odręcznej (+3,6%).
Mimo iż dynamika wzrostu segmentu sprzedaży odręcznej była najmniejsza, to należy zauważyć, iż po kilku miesiącach (od marca br.) spadku średniej ceny nastąpił jej wzrost o 5,2%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH