Tak można się uczyć

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym 24 września uroczyście otwarto Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Realizacja projektu - w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko - kosztowała ponad 30 mln zł. Inwestycja w nowoczesną placówkę dydaktyczną została w 85% zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w 15% z budżetu państwa.

Z zasobów katowickiego Centrum korzystać będą studenci kierunków lekarskich, kierunku lekarsko-dentystycznego, farmacji, biotechnologii i neurobiologii, a w ograniczonym zakresie - ratownictwa medycznego i położnictwa.

Zaawansowana technologia

W Centrum znajduje się sześć sal symulacyjnych: sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, sala pediatryczna i sala porodowa oraz obszar dostosowany do symulacji zdarzeń przedszpitalnych z symulatorem ambulansu. Jednostka wyposażona jest w dziesięć zaawansowanych symulatorów pacjenta: siedem symulatorów osoby dorosłej, symulator dziecka, symulator niemowlęcia i symulator porodowy z symulatorem noworodka.

Do sal symulacyjnych trafił niezbędny sprzęt medyczny, m.in. aparat do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, laryngoskopy oraz system audio-video do rejestracji sesji symulacyjnych.

Zapisy do omówienia

Wszystkie sale symulacyjne wyposażone są w system audio-video umożliwiający nagrywanie sesji symulacyjnych.

System komputerowy łączy te nagrania z zapisem parametrów fizjologicznych symulatora oraz zapisem czynności wykonanych przez ćwiczących. Gotowy zapis dający pełen obraz sesji symulacyjnej jest następnie odtwarzany i omawiany podczas debriefingu.

Oprócz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia zaawansowanych sesji symulacyjnych Centrum udostępnia dwie sale ćwiczeniowe, przeznaczone głównie do ćwiczeń umiejętności manualnych.

Wyposażono je w manekiny do nauki przeprowadzenia zaawansowanych zabiegów ratowniczych oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, modele kończyn do nauki wkłuć, iniekcji doszpikowych, modele do nauki znieczuleń rdzeniowych, modele do nauki intubacji, konikotomii, odbarczania odmy opłucnowej i drenażu jamy opłucnowej, modele porodowe, do nauki cewnikowania dróg moczowych i zestawy do małej chirurgii.

Multimedialnie

Obok pomieszczeń symulacyjnych Centrum posiada sale wyposażone w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe wykorzystanie technologii ICT w kształceniu, w tym m.in. dwie multimedialne sale wykładowo- -ćwiczeniowe, czytelnię multimedialną oraz pomieszczenie pracy własnej, gdzie znajdują się komputery z dostępem do internetu z możliwością skanowania.

W całej placówce zapewniony jest bezprzewodowy dostęp do internetu, a osoby korzystające z infrastruktury mają wygodny dostęp do zasobów cyfrowych SUM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH