- Ograniczenia finansowe budżetu państwa powodują, że nie możemy powielić najlepszych modeli europejskich w zapewnieniu powszechnej dostępności do terapii i leków. Jednak resort wprowadzi istotne zmiany w polityce lekowej - powiedział minister Zbigniew Religa podczas spotkania z przedstawicielami środowiska przemysłu farmaceutycznego i dystrybucji leków (2 lutego br.).

Na listach refundacyjnych mają znaleźć się leki skuteczne terapeutycznie, a zarazem dostępne dla przeciętnego Polaka. Wybór leku na listę ma być oparty na znanych powszechnie i jasnych zasadach klasyfikacji.

Na granicy

- Dochodzimy do ściany - stwierdził wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, omawiając dopłaty ze środków publicznych do leków. - W ubiegłym roku NZF przeznaczył na to 6,3 mld zł, ponadto 600 mln na programy lekowe i 2 mld zł na leki w szpitalach. Łącznie na dopłaty do leków wydajemy już 25% środków NFZ - co jest granicą, której nie należy przekraczać bez szkody w realizacji innych zadań opłacanych ze środków funduszu. Ale wydatki na refundację leków rosną szybciej niż łączne wydatki NFZ, a w br. wyniosą 6,64 mld zł (wzrost o 4,7%).
Bolesław Piecha powiedział, że ministerstwo planuje usunąć podstawowe bariery funkcjonowania rynku farmaceutycznego. Jedną z nich są zaległości związane z Traktatem Akcesyjnym i sprawnością działania Urzędu Rejestracji Leków. Uproszczone zostaną przepisy, np. dzięki przyjęciu jednej ustawy regulującej refundację i ceny leków.

Przejrzyście proszę

W tym roku powinna zostać implementowana Dyrektywa Przejrzystości. Wraz tym określone zostaną zasady wpisywania leków innowacyjnych na listę refundacyjną oraz kryteria refundacji. Przepisy oparte o Dyrektywę wprowadzą zasady: aktualizacji wykazu leków refundacyjnych co kwartał, możliwość odwołania się od negatywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia do sądu w zakresie ustalenia ceny leku podlegającego refundacji oraz zasadę tzw. milczącej zgody w stosunku do wniosku o ustalenie ceny leku już znajdującego się na wykazach.
Istotne dla rynku będzie wprowadzenie do przepisów nowej kategorii leków podlegającej refundacji - leków specjalnego stosowania, obejmujących m.in. produkty innowacyjne. Będą one ordynowane elektronicznie przez lekarzy specjalistów, a odnawiane przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Wyciągamy wnioski

- Wyciągając wnioski z krytyki obecnego systemu refundacji, ministerstwo przygotowało też inne jego zmiany - powiedział Piotr Błaszczyk, dyrektor departamentu polityki lekowej w resorcie. Wśród założeń zmian są:

  • powołanie Komisji Refundacyjnej, Zespołu Negocjacyjnego i Komórki monitorującej koszty refundacji;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH