Szpital ma większy potencjał niż NFZ może sfinansować

Szpital to przedsiębiorstwo usługowe, którego zadaniem jest sprzedaż usług wszystkim, którzy chcą te usługi kupić. Stąd od lat współpraca Szpitala św. Zofii z firmami abonamentowymi.
Umowę na świadczenie usług podpisaliśmy także z firmą ubezpieczeniową Signal Iduna.
Jesteśmy w przededniu podpisania analogicznego porozumienia z PZU.
Szpital ma bowiem większy potencjał niż możliwości NFZ kontraktowania procedur. Oczywiście, uznajemy pierwszeństwo osób, które mają zagwarantowane świadczenia z NFZ, ale mamy trudności np. z wyegzekwowaniem z Funduszu należności za coś tak oczywistego, jak porody, jeśli ich liczba przekracza zaplanowany przez płatnika budżet. Dlatego szukamy pieniędzy m.in. w firmach ubezpieczeniowych.
Nie są to oczywiście jedyne drogi pozyskiwania funduszy. Zgłasza się do nas wiele pacjentek, ubezpieczonych w zagranicznych firmach ubezpieczeniowych, które rozliczają się z nami terminowo. Już ponad 10 takich firm kooperuje z naszym szpitalem. Odwiedzali przedstawiciele różnych instytucji ubezpieczeniowych, choćby brytyjskich. Trafiliśmy na ich listy referencyjne.
Usługi dodatkowe stanowią kilka procent przychodów rocznych naszego szpitala, co pozwala na funkcjonowanie bez zadłużenia i na przeznaczanie 10-15% przychodów na rozwój, inwestycje, remonty.
W miarę pogarszania się sytuacji w sektorze publicznym, rośnie rola sektora ubezpieczeń niepublicznych. Wyceny pojedynczych procedur w firmach ubezpieczeniowych są przy tym rynkowe, więc znacznie wyższe niż w NFZ.
Natomiast bardzo ciekawą wyceną procedur jest wycena w ramach organizowanego przez miasto Warszawa programu "Zdrowie, Mama i Ja". Za te same świadczenia miasto płaci pięciokrotnie więcej niż NFZ. Samorząd dokonał rzetelnej wyceny, a NFZ płaci tyle, ile ma - i chce za to kupić "wszystko". Ale tak się dłużej nie da!

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH