Europejski Trybunał Sprawiedliwości za dostępem do tańszych leków

Blokując import równoległy, producent leków nadużywa pozycji dominującej - czytamy w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 września br., a dotyczącym ograniczania dostaw leków przez firmę GlaxoSmithKline na rynek grecki. Skargę na GSK do instytucji antymonopolowej w Grecji wnieśli hurtownicy i stowarzyszenia farmaceutów.
Import równoległy to obrót lekami przez hurtownie, które wykorzystują różnice cenowe tych samych leków w różnych krajach; specyfik jest kupowany w państwie, gdzie ma on niższą cenę i sprzedawany jest po konkurencyjnej, niższej cenie w kraju, gdzie cena ustalona przez producenta jest wyższa.
Zdaniem Trybunału, handel równoległy umożliwia konsumentom korzystanie z alternatywnego źródła zaopatrzenia w leki po bardziej przystępnych cenach, niż oferowane przez firmy farmaceutyczne.
ETS uznał, że odmowa wykonywania zamówień przez GSK w Grecji służyła ograniczeniu eksportu równoległego leków na rynki państw członkowskich, gdzie ceny sprzedaży są wyższe.
Od listopada 2000 r. firma przestała realizować w całości zamówienia greckich aptekarzy i hurtowników, tłumacząc, że eksport prowadzony przez hurtownie powoduje braki w zaopatrzeniu rynku w tym kraju. Dostawy zostały wznowione, ale w ograniczonych ilościach.
Trybunał zwrócił uwagę, że gdyby handel równoległy doprowadził do braków w zaopatrzeniu na rynku krajowym, to taką sytuację powinny uregulować właściwe organy państwa, a nie koncerny farmaceutyczne.
Hurtownicy i stowarzyszenia farmaceutów wniosły skargę na GSK do greckiej instytucji antymonopolowej, powołując się na art. 82 Traktatu o Unii Europejskiej i argumentując, że GSK nadużywa pozycji dominującej w celu ograniczenia importu równoległego swoich produktów.
W swoim orzeczeniu Trybunał zaznaczył, że kontrola cen sprzedaży i refundacji kosztów leków nie prowadzi do zaniku działania praw popytu i podaży.
Nie można też, interpretując reguły konkurencji, stwierdzić, że w celu ochrony własnych interesów przedsiębiorstwo zajmujące pozycję dominującą musi zrezygnować ze sprzedaży swoich produktów w państwie członkowskim, w którym ceny ustalone są na niższym poziomie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH