Polska sytuuje się w reumatologicznej średniej europejskiej.

Według danych Instytutu Reumatologii i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w Polsce na najbardziej rozpowszechnioną chorobę reumatyczną - reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - cierpi 0,61% populacji.

Informacje dotyczące rozpowszechnienia chorób reumatycznych w naszym kraju zawiera raport z populacyjnego badania przesiewowego "Nasze zdrowie, nasze dolegliwości", które zostało przeprowadzone w latach 2001-02 i zrealizowane na 3979-oso-bowej, losowej próbie reprezentatywnej dla dorosłych mieszkańców Polski.

Wnioski z badania

- W chorobach reumatycznych epidemiologia zmienia się przez kilka dziesięcioleci. Obraz uzyskany w tym badaniu pozostaje jak najbardziej wiarygodny - mówi dr Bożena Moskalewicz, socjolog i kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Epidemiologii Chorób Reumatycznych w Instytucie Reumatologii w Warszawie.

Zasadnicze wnioski z badania były następujące:

  • Bóle reumatyczne stwierdzono u 61,2% badanych dorosłych mieszkańców kraju; częściej występują u kobiet - 66,6% niż u mężczyzn - 54,8%.
  • Rozpowszechnienie bólów zwiększało się wraz z wiekiem badanych osób, przy czym zasadniczy wzrost występuje w grupie wiekowej 45-64 lata.
  • Bóle częste występują najrzadziej wśród osób pracujących umysłowo, a najczęściej wśród rolników.
  • Osoby, które mają bóle reumatyczne, cierpiały istotnie częściej na nadciśnienie tętnicze, zawał serca i chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy niż osoby bez bólów.
  • Co piąta badana osoba deklarowała, że lekarz rozpoznał u niej chorobę zwyrodnieniową stawów i/lub kręgosłupa, natomiast 4% badanych deklarowało, że rozpoznano u nich reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Co czwarta osoba w wieku 65 lat i więcej, w związku z dolegliwościami reumatycznymi, okresowo lub stale potrzebuje pomocy innej osoby.

Autorów badania najbardziej zaintrygowały wyniki dotyczące rozkładu dolegliwości w kategoriach wiekowych. - Byliśmy zaskoczeni, że choroby reumatyczne dotyczą w tak dużym stopniu osób mających 40-50 lat. Poważne dolegliwości reumatyczne zaczynają się zatem wcześniej niż w wieku 60 lat i obejmują ludzi dorosłych lub młodych, aktywnych produkcyjnie - tłumaczy dr Bożena Moskalewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH