Mimo postępu, jaki dokonał się w medycynie, łuszczyca jest chorobą, która nie została jeszcze do końca poznana

Łuszczyca w naszym społeczeństwie zwykle nie jest traktowana jako choroba. Częściej mówi się o niej: "defekt kosmetyczny".
Tymczasem... - Łuszczyca jest poważną chorobą skóry. Przyczynia się do istotnego upośledzenia wyglądu człowieka, znacznie obniża jakość życia pacjentów - tłumaczy prof. Jacek Szepietowski, dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz z-ca kierownika Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii wrocławskiej AM.
Pacjenci cierpiący na łuszczycę mają poczucie stygmatyzacji - napiętnowania i odrzucenia społecznego, co sprawia, że wielu z nich potrzebuje pomocy psychologicznej oraz wsparcia rodziny.

Charakterystyczne objawy

Jak podaje Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, to choroba skóry o nieznanej przyczynie, uwarunkowana genetycznie, niezakaźna i niezłośliwa. Nazwa łacińska łuszczycy - psoriasis - pochodzi od greckiego słowa psora, czyli świąd. Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry - dotyka 2-4% populacji. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 800 tys. osób.
Charakterystycznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne lub zaróżowione płaskie grudki o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą nawarstwiającą się łuską, mające czasem tendencję do zlewania się. Objawy te występują najczęściej na łokciach i kolanach, w okolicy kości krzyżowej i pośladków oraz w uchu zewnętrznym i na owłosionej skórze głowy.
Najczęściej spotykaną, ze względu na obraz kliniczny, odmianą tej choroby jest łuszczyca zwykła - psoriasis vulgaris - na którą cierpi ok. 80% chorych.
- Łuszczyca jest chorobą sztandarową dla dermatologów - przyznaje profesor Szepietowski. - Ważne zatem jest, aby była doceniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia, od którego zależy udzielanie środków na jej leczenie.

Broń biologiczna

Mimo postępu, jaki dokonał się w medycynie, łuszczyca jest chorobą, która nie została jeszcze do końca poznana. Jako ciekawostkę warto dodać, że jeszcze do połowy XIX wieku chorych z łuszczycą izolowano od społeczeństwa. Co prawda dziś w naszym kraju nie izoluje się pacjentów z łuszczycą od reszty społeczeństwa, jednak brak dostępu do nowoczesnych technologii skutecznie odcina te osoby od aktywnego życia publicznego. Nowością w kuracji łuszczycy jest obecnie leczenie biologiczne, niestety bardzo drogie. Miesięczny koszt takiej terapii wynosi ok. 5-6 tys. zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH