Tajemnica lekarska stała się "jawnicą"?

- Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - twierdzi dr MACIEJ HAMANKIEWICZ, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zaznacza, że Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL) stał się wzorcem dla kodeksów obowiązujących w innych zawodach, co dla środowiska lekarskiego jest powodem do dumy.

Przypomina również źródła KEL - przysięgę Hipokratesa i przyrzeczenie lekarskie, które nawiązuje treścią do Deklaracji genewskiej. W kontekście znaczenia etyki lekarskiej wyraził przekonanie, że powinno się mówić służba życiu, a nie służba zdrowia.

- Jednym z kanonów etyki lekarskiej jest tajemnica lekarska - podkreślił prezes dr Hamankiewicz w wystąpieniu "Przyrzeczenie lekarskie wczoraj i dzisiaj" w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zaznaczył, że tajemnica lekarska nie jest tajemnicą lekarzy, jest tajemnicą pacjentów powierzaną lekarzom.

- Tak jest od czasów Hipokratesa, nawet śmierć pacjenta nie zwalnia z zachowania tajemnicy - powiedział, nawiązując do zmian w prawie z 2016 r., które zakładają, że wystarczy zgoda na ujawnienie tajemnicy przekazana lekarzowi przez osoby bliskie zmarłego. Przez wiele lat było natomiast tak, że z tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta mógł zwolnić lekarza tylko sąd na wniosek prokuratora.

Trudne relacje z przemysłem i pacjentem

O relacjach lekarzy z przemysłem farmaceutycznym w kontekście etyki lekarskiej mówiła Zyta Kaźmierczak- -Zagórska, wiceprezes NRL. Przypomniała, że rozdział o związkach lekarzy z przemysłem do Kodeksu Etyki Lekarskiej dodano w 2003 roku. Natomiast niedawno stworzony Kodeks przejrzystości dotyczy transparentności związków z firmami farmaceutycznymi.

Podkreśliła, że lekarz, przystępując do współpracy z firmą farmaceutyczną, powinien sobie postawić kilka pytań: jaki jest cel współpracy; jaki będzie charakter zależności, która powstanie w wyniku współpracy; jaki będzie stosunek do tej współpracy ze strony pacjentów, środowiska lekarskiego i opinii publicznej.

Na marginesie przypomniała badania, z których wynika, że na konf likt interesów najbardziej narażeni są politycy, dziennikarze i prawnicy; lekarze również zajmują wysoką pozycję.

Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, poruszył kwestię łamania zasad etycznych i odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Poinformował, że w latach 2009-2016 do rzeczników odpowiedzialności zawodowej wpłynęło 24 tys. informacji o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego. Zwrócił uwagę, że wbrew krążącym opiniom, skargi związane z uzyskiwaniem korzyści materialnych przez lekarzy nie dominują w katalogu przewinień - należą do rzadkości.

Prawnik poradzi lekarzowi

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH