- Tracimy miliony złotówek w wyniku wyrzucania sprawnych, ale już raz użytych wyrobów medycznych - mówią zwolennicy reprocesowania.

Czy produkty określone przez ich wytwórców jako produkty jednorazowego użycia są w Polsce używane więcej niż jeden raz? Z nieoficjalnych informacji wynika, że robi tak prawie 38% naszych szpitali. Przywracanie wyrobów jednorazowego użycia do ponownego zastosowania jest w rodzimych placówkach praktykowane od lat. O oficjalne opinie w tej sprawie jest jednak bardzo trudno...
Przeciwnicy, jak i zwolennicy takiego sposobu odzyskiwania sprzętu medycznego ostrzegają, że metoda ta stosowana "na dziko", w niesterylnych warunkach, jest niebezpieczna i zagraża życiu pacjentów.
- Niedoinwestowanie ochrony zdrowia, szczególnie w dziedzinie sterylizacji, rzutuje na epidemiologię chorób zakaźnych i zakażeń szpitalnych, szerzących się podczas różnych zabiegów operacyjnych.
Aby ograniczyć to niekorzystne zjawisko, konieczne są działania zmierzające do poprawy sterylizacji sprzętu medycznego - mówi proszący o anonimowość pracownik Państwowego Zakładu Higieny (PZH).
- Nadal są aktualne, sygnalizowane już od kilku lat, propozycje przystąpienia do organizowania centralnych sterylizatorni, z uwzględnieniem automatycznego mycia i dezynfekcji.

Daleko od standardów

Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych, sterylizacja powinna być walidowana (potwierdzana). Z danych PZH wynika, że tylko 30% szpitali w Polsce ma centralne sterylizatornie i tylko jedna trzecia z nich spełnia standardy. Co więc zrobić, gdy szpital ma ograniczony budżet i chce zaoszczędzić na wydatkach? - Obecnie większość szpitali nie mogłaby walidować sprzętu medycznego, m.in. dlatego, że jest przestarzały i nie spełnia odpowiednich norm. Nieliczne szpitale w naszym kraju podejmują jednak takie próby - informują pracownicy z PZH.
Z ankiety PZH, przeprowadzonej w 2005 r. wśród kierowników dobrze zorganizowanych resterylizatorni, wynika, że 38% ankietowanych szpitali przyznaje się do reprocesowania, czyli przywracania do ponownego użytku sprzętu jednorazowego (tak określanego przez wytwórcę tego produktu). Natomiast aż 85% szpitali resterylizuje sprzęt jednorazowy jeszcze nie użyty - przeterminowany, np. rozruszniki, protezy naczyniowe, cewniki (kardiologiczne, urologiczne, elektrofizjologiczne, balonowe), staplery. Nawet proste cewniki używane są w polskich szpitalach kilkakrotnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH