Ministerstwo Zdrowia ma pomysł na refundowanie nowoczesnych leków, ale pod warunkiem dokładnej kontroli ich ordynacji

Jak wiadomo, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzenia nowej kategorii leków: specjalistycznego stosowania. Takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, który po konsultacjach społecznych trafił do sejmu. Zamiarem ministra zdrowia jest udostępnienie tą drogą nowoczesnych refundowanych leków, ale dokładnie tej grupie chorych, którzy nie odpowiadają na standardowe leczenie. Chodzi o leki stosowane w lecznictwie otwartym, takie, które można kupić w aptece - tłumaczy Piotr Błaszczyk, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
Nowa kategoria ma umożliwić wpisanie nowoczesnych i skutecznych preparatów, głównie innowacyjnych, na listy refundacyjne.
Jak dotąd jest z tym ogromny kłopot, bo biorąc pod uwagę stan publicznych finansów takie leki są zbyt drogie, aby nasz zdrowotny budżet był w stanie udźwignąć koszty ich refundowania.

Zamknięty dostęp

- W obecnej sytuacji, nie dysponując kategorią leku specjalistycznego stosowania nie można racjonalnie konstruować list refundacyjnych. Teraz leki z list są dostępne dla wszystkich ubezpieczonych - dodaje Piotr Błaszczyk. - W tym sensie system refundowania jest otwarty. Stoimy przed alternatywą: wpisać lek na listę i udostępnić go wszystkim, czy też nie wpisać i nie udostępnić go nikomu. Bardzo często, ze względu na społeczny koszt, decyzja może być tylko jedna: nie wpisywać. W ten sposób zamykamy dostęp do leku także tym pacjentom, którzy naprawdę go potrzebują, w sytuacji gdy inne terapie okazały się nieskuteczne.
Jak w uzasadnieniu proponowanych zmian przypominają ministerialni urzędnicy pracujący nad nowelizacją ustawy, od 1998 r. na wykazy leków refundowanych wprowadzono jedynie 11 nowych cząsteczek.
Ich zdaniem, wpisanie kolejnych nowych cząsteczek do obecnego systemu refundacyjnego obejmującego leki podstawowe, uzupełniające i przepisywane w chorobach przewlekłych mogłoby spowodować niekontrolowaną ordynację tych preparatów i w konsekwencji doprowadzić do przekroczenia budżetu refundacyjnego Funduszu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH