Rozmowa z profesorem Arturem Jakimiukiem, kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie

- Panie Profesorze, jakie tendencje panują obecnie na światowym rynku preparatów antykoncepcyjnych?
- Na tym rynku dzieje się naprawdę wiele.
W związku z tym, że prawie każda antykoncepcja polega na podawaniu estrogenu z gestagenami, firmy farmaceutyczne pracowały nad składem preparatu, zmieniając rodzaj gestagenu. W tej chwili na rynku jest dostępny preparat zawierający tylko gestageny.
Jest zalecany np. kobietom bezpośrednio po porodzie i matkom karmiącym.
Z grubsza rzecz biorąc, chodziło o takie zmniejszenie dawki hormonów, by nie narażać kobiet na ekspozycję dużymi dawkami, ale jednocześnie zachować funkcję antykoncepcyjną preparatów.
Ponadto, odchodzi się od tabletek i szuka nowych dróg podawania preparatów. Rozwój tej dziedziny zmierza po prostu ku zadowoleniu pacjentek i ich wygodzie.

- Jakie metody w takim razie wypierają tabletkę?
- Poza preparatami stosowanymi drogą doustną, są preparaty transdermalne. Jedyny preparat na rynku dostępny w formie plastrów - to Evra. Nasza klinika brała udział w badaniu innego preparatu antykoncepcyjnego w drugiej fazie, też w formie plastrów, ale on jeszcze nie wszedł na rynek.
W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano najnowszą metodę dopochwową, która polega na tym, że pierścień uwalniający hormony (Nuvaring) aplikuje się do pochwy raz na miesiąc. Pierwsze badania poziomu satysfakcji kobiet ze stosowania tego preparatu są bardzo dobre. Poza tym wydaje się, że droga dopochwowa jest o tyle lepsza, że hormony o wyższym stężeniu działają tylko na tkanki narządu rodnego, natomiast na pozostałe tkanki ich działanie jest zdecydowanie mniejsze.
Należy pamiętać, że są również zastrzyki, które przyjmuje się raz na miesiąc, dostępne, niestety, w USA. W Polsce dostępne są tylko zastrzyki aplikowane raz na trzy miesiące w formie preparatu depo.
Warto jeszcze wspomnieć o Mirenie - wkładce wewnątrzmacicznej, zalecanej głównie tym paniom, które mają obfitsze krwawienia miesięczne. Mirena zdecydowanie je zmniejsza, ponieważ uwalnia gestagen, czyli hamuje nadmierną ploriferację błony śluzowej macicy.
Oczywiście są inne preparaty, również niedostępne na naszym rynku - implanty, wszczepiane pod skórę. Robi się to raz do roku albo nawet raz na kilka lat. Implant powoli uwalnia preparat antykoncepcyjny.

- Niedawno było bardzo głośno o szczepionce antykoncepcyjnej dla mężczyzn...
- Tak, ale chyba droga do takiego preparatu jest dosyć daleka. Ma on działać na zasadzie immunologicznej. Problemem jest kwestia odwracalności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH