Tablet w szpitalu to nie jest żaden gadżet

Tablet - podręczny komputer, z dość dużym ekranem, umożliwiający m.in. korzystanie z sieci komputerowej zamkniętego szpitalnego intranetu czy "chmury". Wydawał się jedynie gadżetem. Dzisiaj dzięki niemu można w każdym miejscu szpitala i o każdym czasie dotrzeć do najbardziej potrzebnych informacji w systemie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Tablet pojawia się w szpitalach coraz częściej, ale na wielu oddziałach ciągle jeszcze jest swego rodzaju egzotyką.

Chociaż same tablety są urządzeniami coraz bardziej sprawnymi, zaawansowanymi technologicznie i coraz tańszymi, to ich funkcjonalność w placówkach szpitalnych wyznacza w praktyce odpowiednie oprogramowanie, wprzęgnięte w szpitalny system elektronicznej dokumentacji medycznej. Z tym jednak bywa kłopot.

Często bowiem informatyzacja szpitali odbywa się etapami, nie zawsze przy zastosowaniu kompatybilnych systemów. Dodatkowym problemem jest starzejący się w ekspresowym tempie technologicznie sprzęt i wymagające nieustannego uaktualniania oprogramowanie.

Najpierw Wrocław

Pierwszą placówką szpitalną, w której zrealizowano projekt pełnej informatyzacji obiegu dokumentacji medycznej, łącznie z dostępem do niej poprzez mobilne urządzenia MCA (Medical Clinical Assistant), był w 2009 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

- Planując wdrożenie standardu dokumentacji medycznej, stanęliśmy przed dylematem, w jaki sposób wprowadzać i pobierać dane do i z systemu bezpośrednio przy łóżku chorego. Gdy na początku 2009 roku w sprzedaży pojawiły się tablety medyczne, postanowiliśmy je wykorzystać do naszych potrzeb - tłumaczył przedsięwzięcie prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor WSS.

Pilotaż systemu z wykorzystaniem tabletów, który przeprowadzono w 2009 roku, początkowo tylko na trzech oddziałach szpitala, w pełni potwierdził jego zalety i funkcjonalność. Zdecydowano więc o rozszerzeniu projektu na wszystkie oddziały.

Jak dzisiaj w szpitalu są oceniane tablety? - Bardzo wysoko, zarówno przez lekarzy, jak i pielęgniarki. Szczególnie chwalą je sobie pielęgniarki, bo to one zapisują przy łóżku chorego zalecenia dyktowane przez lekarza - mówi Rynkowi Zdrowia mgr Maria Dytko, zastępca dyrektora WSS ds. pielęgniarstwa.

- Za korzystaniem z tabletów przemawia przede wszystkim oszczędność czasu, łatwość zapisywania niekiedy trudnych nazw leków, czytelny zapis zleceń oraz możliwość przekazywania ich drogą elektroniczną do realizacji. To ogranicza ryzyko popełnienia błędu - dodaje.

Do wyboru, do koloru

Przenośnych, mobilnych komputerów na rynku jest wiele. Z każdym niemal dniem coraz więcej. Przechodzą ewolucję. Użytkowanie tabletu w specyficznych warunkach szpitalnych sprawia, że preferowane są urządzenia dedykowane - MCA, które specjalnie do tego celu zostały zaprojektowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH