Wnioski z polskiego badania oceniającego kosztową efektywność leczenia RZS z zastosowaniem leku biologicznego

W Polsce, według szacunków, około 400 tys. osób cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), jedną z najczęściej występujących chorób tkanki łącznej. Choroba częściej dotyczy kobiet i nie ma jednolitego przebiegu. Zazwyczaj mamy do czynienia z szybko postępującą postacią, pojawiającą się u zdecydowanej większości osób, u których zdiagnozowano RZS (ok. 80-90%).
W ciągu kilku lat choroba prowadzi do uszkodzenia stawów, inwalidztwa i utraty możliwości zarobkowania.
Biorąc pod uwagę społeczny aspekt jej leczenia, jest to dość istotna cecha reumatoidalnego zapalenia stawów, gdyż choroba rozpoczyna się najczęściej między 35 a 40-45 rokiem życia, a więc w okresie pełnej aktywności zawodowej.
Poza tym RZS nie jest jedynie chorobą stawów. W przebiegu choroby może dojść do zajęcia praktycznie każdego narządu.

Skuteczniejsze terapie

Oprócz aspektu zdrowotnego i społecznego, w terapii RZS niezwykle istotny jest również aspekt finansowy.
Bezpośrednie koszty leczenia, choć są znaczące, wynoszą około 10-25% kosztów całkowitych. Największym problemem są koszty pośrednie, a więc koszty związane z utratą możliwości zarobkowania. Obecnie przyjmuje się, że całkowite całożyciowe koszty RZS stawiają tę chorobę wśród najdroższych chorób zurbanizowanych społeczności.
Społeczno-ekonomiczna waga RZS spowodowała, że trwały intensywne badania nad wynalezieniem nowoczesnych leków zwiększających skuteczność terapii. Doprowadziły one do olbrzymiego przełomu w leczeniu. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzone zostały nowe leki, zwane lekami biologicznymi, o skuteczności nieporównywalnej z wcześniej stosowanymi. Co równie ważne, leki te wydają się być również dużo bardziej bezpieczne w porównaniu z lekami tradycyjnymi. Niestety, leki te są również bardzo drogie.

65 pacjentów

W powszechnym odczuciu lekarzy praktyków, informacje na temat farmakoekonomiki leków stosowanych w RZS są daleko niewystarczające.
Publikowane dane są nieliczne i najczęściej fragmentaryczne. Dlatego niezwykle cenna jest inicjatywa firmy Schering-Plough i Instytutu Arcana, które podjęły się próby oceny kosztów leczenia RZS w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH