Ta specjalizacja też jest deficytowa

Lekarze medycyny pracy - ich rola jest nie do przecenienia. Prowadzą profilaktykę, leczą i orzekają w sprawie chorób zawodowych, dopuszczają do pracy na stanowiskach, które wymagają szczególnie dobrego stanu zdrowia i predyspozycji. Ich pozycję w systemie określa ustawa o służbie medycyny pracy.

Multimedia

Przepisyte uchwalono - jak precyzuje to już pierwszy art. tej ustawy - "w celu ochrony zdrowia pracujących".

To jedna z niewielu specjalności medycznych, w której wykonywanie obowiązków do dzisiaj oficjalnie uważa się za służbę.

Medycyna pracy została wcześniej niż wiele innych dziedzin uznana przez resort zdrowia za specjalizację deficytową. Na podyplomowe kształcenie lekarzy w tym kierunku pieniądze ministerstwo znalazło jeszcze w 2008 roku. Sięgnięto po środki unijne. Jednym z celów, jakie zostały określone w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, współfinansowanym przez Unię Europejską, jest bowiem "wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących oraz poprawa jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia". Cel ten może być osiągnięty między innymi przez podnoszenie kwalifikacji lekarzy specjalistów medycyny pracy - zdecydowały unijne urzędy.

Zaproszenie do kariery

Wspieranie teoretycznego kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinie medycyny pracy stało się możliwe od ponad 3 lat w ramach zadania "Doskonalenie kadr medycznych".

To projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (85%) i budżetu państwa (15%). Będzie realizowany do 30 czerwca 2015 r. Medycyna pracy to oficjalna specjalizacja uznawana przez Unię Europejską, a dyplom specjalisty w tej dziedzinie jest automatycznie akceptowany w krajach członkowskich Unii.

Mówiąc nieco wzniośle - w kraju trwa walka o umysły absolwentów wyższych uczelni medycznych.

Ale i niemal w takim tonie zwraca się do nich autor informacji zamieszczonych na stronach CMKP. "Planujesz swój dalszy rozwój zawodowy i zastanawiasz się, jaką wybrać specjalizację po ukończeniu stażu zawodowego?

Dlaczego nie poświęcić się karierze lekarza specjalisty w zakresie medycyny pracy? Rozważ rozpoczęcie specjalizacji w tej ciekawej, deficytowej specjalności" - padają słowa zachęty do wahających się osób, uzupełnione zapewnieniem, iż lekarze specjaliści medycyny pracy są szczególnie poszukiwani.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH