Ta reforma jeszcze się nie skończyła

15 lat temu w Polsce zreformowano ochronę zdrowia. Czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas? - zastanawiali się byli i obecni decydenci - uczestnicy sesji plenarnej pt. "Próba bilansu przy okazji kilku rocznic" inaugurującej X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października).

W Forum udział wzięło ponad 1000 gości, w tym 120 prelegentów, którzy uczestniczyli w 14 sesjach. Sesja inauguracyjna miała charakter retrospektywny. Nie ograniczała się jednak do wspomnień, bowiem zmiany zapoczątkowane w 1999 r. w jakimś stopniu wpływają na funkcjonowanie ochrony zdrowia obecnie.

15 lat temu wprowadzono system ubezpieczeniowo-budżetowy, a wraz z nim kasy chorych i samodzielne publiczne ZOZ-y. Ministrem zdrowia był wtedy (w latach 1997- 99) Wojciech Maksymowicz, obecnie dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jego ocenie specyfika tamtego okresu polegała na tym, że "w przeciwieństwie do następnych i poprzednich rządów, tamten miał przyzwolenie dla tworzenia zmian". - Teraz bardzo tego brakuje - zauważył.

Oceniając

z obecnej perspektywy

zmiany w polskiej ochronie zdrowia, powiedział, że "zdrowie było wykorzystywane jako temat do wygrywania wyborów albo traktowane jako temat niebezpieczny, ryzykowny, którego lepiej nie ruszać, skoro nie ma protestów".

Jak dodał, w 1999 r. odważnie uznano, że nadszedł czas, by wprowadzić normalność, "czyli przyznać, że na rynku występuje pieniądz". Dzisiaj - zdaniem byłego ministra - brakuje podobnej odwagi np. przy tworzeniu ustawy dotyczącej dodatkowych ubezpieczeń, która zmniejszyłaby kolejki do zabiegów w ramach NFZ.

- Zbliżamy się powoli do momentu, w którym znowu będziemy musieli zacząć reformę ochrony zdrowia - zauważył prof. Maksymowicz.

Maciej Piróg, wiceminister zdrowia w latach 1998-2000, obecnie doradca prezydenta RP, przypomniał swoich szefów: - Pierwszym był minister Maksymowicz, w czasie wprowadzania kas chorych, a potem Franciszka Cegielska.

- 22 października minęła 13. rocznica jej śmierci - wspominał.

- System kas chorych przygotowywany był przez 2 lata. Z powodu rozpadu koalicji, a także choroby i śmierci Franciszki Cegielskiej reforma nie została dokończona. W latach 2001 i 2002 nastąpiło odejście od tego systemu. Powrotu do niego już nie ma. Oby nie było też powrotu do finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa. Wydzielenie składki na ochronę zdrowia z budżetu państwa i przetargu politycznego było największym osiągnięciem w ciągu minionych 25 lat - ocenił Maciej Piróg.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH