Ta lektura krzepi

Książka "Nadążyć za sobą".

Przyszedł na świat jako zdrowe dziecko, bez żadnych komplikacji. Nic nie wskazywało na to, że coś może się zdarzyć.

Jednak w drugim dniu po narodzinach jego życie się zatrzymało. Serce przestało bić. Umierał - pisze w książce o swoim 12-letnim synku Łukaszu jego mama, Ella Porawska.

Szybko przeprowadzona reanimacja dała Łukaszowi szansę na odzyskanie oddechu i powrót do życia, ale ta krótka chwila zmieniła go. Łukasz jest niepełnosprawnym dzieckiem.

Cząstka nas

Te wszystkie przeżycia i doświadczenia przyczyniły się do napisania książki "Nadążyć za sobą", która właśnie trafiła do księgarń. - Każda strona zawiera cząstkę nas i tego, co poświęciliśmy, aby ratować swoje dziecko, by nigdy nie usiadł na wózku inwalidzkim - opowiada Ella Porawska.

Książka nie tylko daje pewne wskazówki, jak postępować z dzieckiem niepełnosprawnym.

Ukazuje również jego rehabilitację - nie tylko pod względem fizycznych ćwiczeń, ale również rozwoju edukacyjnego i psychologicznego - w całości prowadzoną przez rodziców w oparciu o specjalnie przygotowany program.

- Największym sukcesem jest przede wszystkim chodzenie, które nasz syn rozpoczął, mając 5 lat, po długiej i ciężkiej rehabilitacji opartej na całodziennym programie ćwiczeń fizycznych, którą rozpoczął podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, a która nadal jest kontynuowana w Anglii, gdzie obecnie mieszkamy - tłumaczy autorka książki.

Mimo swojej niepełnosprawności ruchowej, Łukasz pływa i nurkuje.

W wieku 10 lat za przepłynięcie dystansu 200 metrów "żabką" otrzymał specjalny certyfikat.

To jest skarb

Chłopczyk uczęszcza do szkoły z pełnosprawnymi dziećmi, gdzie jest jednym z najlepszych uczniów w klasie. Został szachowym mistrzem szkoły podstawowej, którą ukończył w ubiegłym roku. Największym zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że Łukasz w szachy nauczył się grać sam...

- Syn bez problemu posługuje się dwoma językami - angielskim i polskim, uczy się francuskiego oraz hiszpańskiego.

Wie, że pozostanie osobą niepełnosprawną na zawsze, ale sam fakt, że otrzymał szansę, by żyć, jest dla niego najcenniejszym skarbem. I wierzy, że nie stało się to bez przyczyny, gdyż każdy ma coś do zrobienia w swoim życiu, każdy ma jakiś cel - pisze Ella Porawska.

Piękna i mądra książka. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH